Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оперативният щаб отчита щетите от бурята и пороя в София

Снимка: БТА

Оперативният щаб на Столичната община ще оценява щетите от вчерашния силен порой днес.

Към момента има наводнени няколко мазета на детски градини и паднали дървета в дворовете на някои от тях. Сериозни щети по общинската инфраструктура обаче няма, отчете кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя посочи, че именно оценка на последиците от вчерашния порой ще обсъдят всички отговорни служби по време на заседание на Оперативния щаб в 13.00 часа.

В късния следобед вчера над 50 л/кв.м дъжд се изля за по-малко от час и предизвика сериозни наводнявания, включително и на подходи към някои от метростанциите, както и задръствания по улиците.

Разбира се, че такъв обем не може да бъде поет веднага при валежите от каквато и да е канализация и шахти. Показателно за това дали са били почистени шахтите е това колко бързо се оттекоха, след като валежът спря, каза кметът Йорданка Фандъкова.

От своя страна директорът на Столичния инспекторат инж. Веска Георгиева коментира, че известни проблеми с отводнаването на  шахтите е имало заради хоризонталната част на канализацията:

Тук трябва да се произнесат колегите от „Софийска вода“защо и как от шахти, които са на тротоара започнаха да избиват гейзери. Може да се дължи на много неща, не само на огромното количество вода, но трябва да сме готови с превантивни дейности, за да може да посрещнем предизвикателството на природата.

Инж.Веска Георгиева се обърна към гражданите с призив да не изхвърлят едрогабаритни отпадъци в речните корита, а да се обърнат към Инсперктората, който приема сигнали за премахването им.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кола блъсна и уби мъж край София

Кола блъсна мъж на пътя в село Гурмазово край София. Инцидентът е станал снощи около 19 часа, съобщиха от Областната дирекция на МВР. Служители на реда са извършили оглед на мястото. Смъртта на пешеходеца е била констатирана от екип на Спешна помощ. Взети са проби за алкохол и наркотици на водача на автомобила. Резултатите са..

публикувано на 28.02.25 в 14:10

Пожар избухна в търговски обект в Кюстендил

Пожар избухна в търговски обект в Кюстендил. Наложила се е евакуация на клиентите и служителите на известна търговска верига. Причината е запалване на въздухопровод на магазина. Според коментари на очевидци запалил се е фритюрник и друго оборудване. Няма пострадали хора. Не стана ясно за какво време комплексът ще бъде затворен..

публикувано на 28.02.25 в 13:12
Солун,Гърция

МВнР призовава българите да не пътуват до Гърция през днешния ден

Заради планираната общонационална стачка през днешния ден в Гърция, от Министерство на външните работи призовават българските граждани по възможност да избягват пътуване до южната ни съседка. От МВнР съветват също да се провери обстановката в страната и актуалността на разписанията на полетите.  Препоръчва се да се избягва навлизане в централните..

публикувано на 28.02.25 в 09:49

Във Военната академия ще се проведе церемонията "Студент на годината - 2024"

На 28 февруари от 18.30 часа в зала „Тържествена“ на Военна академия „Г. С. Раковски“ ще се проведе церемонията по връчването на наградата "Студент на годината - 2024", която се присъжда ежегодно от Националното представителство на студентските съвети. Събитието е под патронажа на премиера Росен Желязков, който ще връчи главния приз. Министри и..

публикувано на 28.02.25 в 07:55
Денимир Котев

Денимир Котев ще изпълнява длъжността кмет на район "Слатина"

С 50 гласа "за" на тайно гласуване общинските съветници определиха заместник-кмета на столичния район "Слатина" Денимир Котев да изпълнява длъжността кмет до провеждането на избори. Котев заема поста заместник-кмет на район Слатина от 1 юли 2022 г.  До решението се стигна след като избраният кмет на района Георги Илиев беше отстранен предсрочно от..

публикувано на 27.02.25 в 16:57

Спортното училище в Перник ще има нов физкултурен салон

Започва изграждането на нов физкултурен салон към Спортно училище "Олимпиец” в Перник. Модерното съоръжение ще подобри тренировъчния процес и ще повиши качеството на подготовка на младите спортисти. Новият физкултурен салон ще позволи на територията на училището да провеждат заниманията си и други спортове освен джудо и самбо, както е в момента, каза..

публикувано на 27.02.25 в 12:43

В Банкя посрещат мартенските празници с програма в парк „Ротонда“

Жителите и гостите на Банкя ще посрещнат мартенските празници в парк „Ротонда“. На 1 март от 13.00 ч. талантите от Highlight Singing Academy ще представят концерта „С песен за България“, съобщават от районната администрация. Малко преди музикалното събитие Баба Марта ще покани децата да изработят дълга мартеница. На 3 март - Националният празник на..

публикувано на 27.02.25 в 11:35