Чуйте разговора ни, в който става дума и за уникалната атмосфера на този оркестър, защо за повечето музиканти в него той е по-скоро мисия, отколкото работа и защо за Боби Йоцов именно Юлия Христова символизира истинските промени в музикалния ни живот веднага след 10 ноември 1989-а.
Говорим за идеи, за визии, за това, което той би искал да промени - както колоритно го описа "никой не иска да прави същата баница като съседа", за това че трябва да се откриват повече неизпълнявани творби, да се разширяват хоризонтите на публиката, без да се избягва на всяка цена комерсиалния момент.
Като модерен човек, както самият Боби Йоцов вметна, смята да наблегне на по-близките към нас времена и творците, които наистина се нуждаят от внимание. Осъзнава, че сега неговата работа ще бъде да се среща с много хора - и с тези, които могат да помогнат, и с тези, които просто обичат оркестъра. Иска да промени статуквото на взаимната непоносимост между хората на изкуството и хората с пари, защото вярва, че колкото и да си богат, богатството ти "и пет пари не струва", ако не направиш нещо смислено с него. Припомня едни други времена, когато е имало много хора, за които е било нормално да даряват за различни каузи, и културата определено е била сред тях. Разговорът стига и до неговия дядо (който за разлика от брат му Христо, баща му и майка му) е бил търговец, но човек с много широк кръгозор.
И ето сега Боби Йоцов се захваща с едно ново предизвикателство (освен споменатите преподавания, той управлява и Студио 5) и е решен да вложи всичките знания и умения, събрани за 52 години (които никога няма да му дадете), за да направи времената още по-добри за Нов Симфоничен Оркестър.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..