Започваме разговора от това, на което са се надявали, събирайки се преди две години и реалността. „Тръгнахме без твърде големи очаквания, а резултати дойдоха неочаквано бързо. Основната ни цел беше подобряването на взаимодействието между общината и гражданите по отношение на детските площадки, спомня си Мая и продължава – и сега, 2 години по-късно, имаме сериозни постижения, гражданите не са така анонимни, успяхме да вдигнем шум и да ни чуят.“ Едно от големите „изненадващо бързи“ постижения е създаването на карта на детски площадки в София – нещо, което преди да бъде „подхванато“ като тема от Мая и нейните съмишленици, не е съществувало. „За момента картата е основно за нуждите на общината, но върху нейното подобрение и обогатяване активно се работи. Работи се и по стратегия за местата за игра в София – а се надяваме това да се случи и в други общини“, продължава Мая в сутрешното ни „Радиокафе“. Детските площадки безспорно са ключов елемент от градския пейзаж. Така че с Мая Цанева говорим и за това, как вече при покупка на жилище хората гледат много повече елементи – има ли училища, детски градини и (задължително) паркове и детски площадки. “Защото ние не живеем само в къщи, категорична е гостенката ни, самата тя майка на буйно момченце на 4 години, а все повече изследвания доказват, че за едно дете да е навън и да играе е изключително важно“.
Иначе за тези две години инициативата „Безопасни детски площадки“ има конкретни резултати под формата на напълно променени пространства за игра в София – над 10. Те са боядисани, подобрени, обезопасени „благодарение на нашата намеса, но най-вече благодарение на хората около нас, които видяха, че сами могат да допринесат за добрата промяна“.
Мая Цанева отчита, че сега има много повече инструменти за взаимодействие между гражданите и общините - например, контактният център на Столичната община, както и приложения като „Аз, кметът“ или „Гражданинът“. Но има много работа за вършене. „Безопасни детски площадки“ ще продължат да работят, все така напълно доброволно и без заплащане, вярвайки, че могат да станат национална организация и да реализират все по-големи проекти. Самата Мая се надява, че темата с детските площадки ще представлява дълготраен интерес за тези, от които това зависи, а не само „краткотраен хит около местните избори“ (каквито предстоят не толкова далеч във времето). Иска ѝ се хората повече да питат своите кметове и общински съветници какво става с безопасността на детските площадки, но най-вече да разберат, че това не е само работа на общината, а на всеки от нас. Иначе няма как градът ни да е стане трайно по-хубав и чист.
А който иска да се включи в сдружението „Безопасни детски площадки“ е добре дошъл. Стига да има отношение по темата и … „да не мрънка“. Защото всички те са хора с професии и различни ангажименти, обаче вярват, че могат да се борят и за тази кауза. Защото именно на детската площадка децата правят своите първи стъпки в обществото…
Целия разговор на Лили Големинова с Мая Цанева - чуйте в звуковия файл.Институцията на омбудсмана изпрати писмо до председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране доц. Иван Иванов и до изпълнителния директор на столичната топлофикация Петър Петров, в което настоява хилядите жители на София в жк. “Младост-1”, жк. “Студентски град“”, жк. “Дървеница”, кв. “Витоша” и кв. “Малинова долина” да получат компенсации..
Ние вече имаме опит, за да реагираме в такива ситуации, така че учениците излязоха в обучение от разстояние, в електронна среда. Обучаваха се онлайн в рамките на вчерашния ден. От днес топлоподаването в сградите на училището е възстановено, така че нашите ученици отново са на училище. Това заяви Таня Пенчева - директор на 55 СУ "Петко Каравелов"..
През днешния ден отбелязваме Световния ден за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване - епилепсията. Тази година инициативата се провежда под мотото: „Заедно за подкрепа и осведоменост“. Националният дворец на културата и сгради в още четири областни града у нас ще бъдат осветени в лилаво тази вечер – цветът на хората с..
През днешния ден сутринта на места в равнините и котловините ще има намалена видимост. Минималните температури ще бъдат между минус 10° и минус 5°, в отделни котловини - до минус 14°, за София - около минус 10°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня над Източна България облачността ще се разкъса и намалее и в..
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..