Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мая Цанева за 2-годишната равносметка „Безопасни детски площадки“:

Над 10 променени детски площадки и подобрен диалог между гражданите и местните власти

Инициативата „Безопасни детски площадки“ навърши две години и нейните създатели организираха чудесен детски празник в Княжеската градина. Там беше и пътуващото ни „Радиокафе“. Ето какво разказа Мая Цанева, която е съосновател на инициативата, която от 6 месеца вече има официален статут на сдружение.

Започваме разговора от това, на което са се надявали, събирайки се преди две години и реалността. „Тръгнахме без твърде големи очаквания, а резултати дойдоха неочаквано бързо. Основната ни цел беше подобряването на взаимодействието между общината и гражданите по отношение на детските площадки, спомня си Мая и продължава – и сега, 2 години по-късно, имаме сериозни постижения, гражданите не са така анонимни, успяхме да вдигнем шум и да ни чуят.“ Едно от големите „изненадващо бързи“ постижения е създаването на карта на детски площадки в София – нещо, което преди да бъде „подхванато“ като тема от Мая и нейните съмишленици, не е съществувало. „За момента картата е основно за нуждите на общината, но върху нейното подобрение и обогатяване активно се работи. Работи се и по стратегия за местата за игра в София – а се надяваме това да се случи и в други общини“, продължава Мая в сутрешното ни „Радиокафе“. Детските площадки безспорно са ключов елемент от градския пейзаж. Така че с Мая Цанева говорим и за това, как вече при покупка на жилище хората гледат много повече елементи – има ли училища, детски градини и (задължително) паркове и детски площадки. “Защото ние не живеем само в къщи, категорична е гостенката ни, самата тя майка на буйно момченце на 4 години, а все повече изследвания доказват, че за едно дете да е навън и да играе е изключително важно“.

Иначе за тези две години инициативата „Безопасни детски площадки“ има конкретни резултати под формата на напълно променени пространства за игра в София – над 10. Те са боядисани, подобрени, обезопасени „благодарение на нашата намеса, но най-вече благодарение на хората около нас, които видяха, че сами могат да допринесат за добрата промяна“.

Снимка

Мая Цанева отчита, че сега има много повече инструменти за взаимодействие между гражданите и общините  - например,  контактният център на Столичната община, както и приложения като „Аз, кметът“ или „Гражданинът“. Но има много работа за вършене. „Безопасни детски площадки“ ще продължат да работят, все така напълно доброволно и без заплащане, вярвайки, че могат да станат национална организация и да реализират все по-големи проекти. Самата Мая се надява, че темата с детските площадки ще представлява дълготраен интерес за тези, от които това зависи, а не само „краткотраен хит около местните избори“ (каквито предстоят не толкова далеч във времето). Иска ѝ се хората повече да питат своите кметове и общински съветници какво става с безопасността на детските площадки, но най-вече да разберат, че това не е само работа на общината, а на всеки от нас. Иначе няма как градът ни да е стане трайно по-хубав и чист.

А който иска да се включи в сдружението „Безопасни детски площадки“ е добре дошъл. Стига да има отношение по темата и … „да не мрънка“. Защото всички те са хора с професии и различни ангажименти, обаче вярват, че могат да се борят и за тази кауза. Защото именно на детската площадка децата правят своите първи стъпки в обществото…

Целия разговор на Лили Големинова с Мая Цанева - чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29