Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един софийски общински съветник за Кюстендил:

Венци Мицов за вкусния въздух, кюстендилския авангард, първата пънк група у нас и креативните хора на града

Венци Мицов
Снимка: Личен архив
В пътуващото ни "Радиокафе" от площад Велбъжд в Кюстендил гостува и един...софийски общински съветник, който обаче си е роден и израснал в Кюстендил. Става дума за Венци Мицов, с когото потърсихме и някогашния Кюстендил от неговото детство, преди да дойде в София през 1985 г., за да учи в Музикалното училище, и за Кюстендил от началото на 90-те, когато той за втори път се връща да живее тук.

Най-яркият спомен от кюстендилското детство на Венци Мицов е свързан с ухание и вкус - "липите и черешите, как през май вървя от нас към площада и черешите са навсякъде, а другият ми любим спомен е свързан с Хисарлъка и друг един аромат - боров". Тогава, според него, крепостта е била по-минималистична, не изградена като сега, може би по-истинска и "да припомня, че на Хисарлъка е сниман един от култовите детски сериали  - "Рицарят на бялата дама", в него една от главните роли изпълняваше наш съученик от музикалното - Тошко Трънкаров..." 

Припомняме си и други филми, заснети в Кюстендил, стигаме до "Каръци" на Ивайло Христов, а Венци Мицов добавя, че това е град и на кинаджии, не само на художници. И на сцената се появява името на Теодор Ушев - "ето, Тео е и двете, и художник, и кинаджия, а за мен е и приятел". 

Аз успявам да вметна, че всъщност единствената българска номинация за "Оскар" тогава е кюстендилска, а Венци Мицов се впуска в спомени за годините, когато с Теодор Ушев се срещали непрестанно, връщайки се с влак от София и даже около 90-те искали да създадат гражданско движение на репресираните от ... БДЖ. "Защото това е една енигма - как може 87 километра да се пътуват за три часа. През 1980 г. някъде започнаха да се строят тунелите и до ден-днешен са готови само първите два и то донякъде". Тук с лекота гостът ни цитира Пирон и неговата фраза, че "от всички мои ученици ме разбра само един, и то погрешно". Така че, Кюстендил е на един час с кола и на три часа с влак от София. Иначе втората част от маршрута с влак е (по думите на Венци Мицов) "едно от най-красивите места, които съм виждал... попаднеш ли в Кресненското дефиле, красотата е неземна". Изобщо той си е много свързан с Кюстендил, тук живее майка му, близките му, тук се запознава със съпругата си (също кюстендилка), тук се опитва да идва често (доколкто му позволява напрегнатият график). 

Не познава отвътре проблемите на града, но отчита, че никога не е бил толкова чист и светнат. "Основният капитал на този град обаче са хората, креативните хора, а тях ги няма... всички са заминали, кой в София, кой в чужбина и често си мисля какво ли биха направили те с града, ако вземат, че се върнат". Самият Венци Мицов е сигурен, че ще се върне...някой ден, като  остарее. 

Тъгува по времето, когато в Кюстендил е имало "изумително смислени, изумително нестандартни хора, говоря за средата на 80-те - нестандартно мислещи, антиконформисти... Знаете ли, че първата пънк група в България е кюстендилска?! Създадена е в средата на 70-те, "Нови цветя" се казва и когато става аварията в Чернобил, пишат една песен "Радиация" (за текста, чуйте цялото интервю).  Сега пиша дисертация за публиките в ъндърграунда от средата на 80-те и кюстендислкият ъндърграунд ще залегне сериозно в нея".

И още спомени влизат в разговора - за неговата тогавашна група "Кверщанд", за това как, когато навсякъде било тенденция да се свири хеви метъл, в Кюстендил господства дарк уейв пънкът; за въздуха в Кюстендил, който е "вкусен, точно това е думата" и за сблъсъка на безхаберността и истинското желание да се оправи и модернизира Кюстендил.

Целия разговор на Лили Големинова с Венци Мицов - чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29