Сега в Кюстендил всички познават Трупата и чакат техните спектакли в театъра в града, който пък е един от най-големите в България, с цели 700 места. Съвсем наскоро, през април, младите актьори успяха на два пъти да ПРЕпълнят въпросната зала. Впечатляващо, нали?!
Всъщност всичко започва, когато Станислава е 8 клас. Тогава в езиковата гимназия в Кюстендил започват да поставят пиеси по проект – „Криворазбраната цивилизация", „Много шум за нищо"...после и собствена адаптация на една японска приказка. Проектът приключва, но учениците искат да продължат да поставят пиеси, така създават своята трупа, в която привличат и хора от други училища. И сега Трупата се променя непрестанно, едни идват, други заминават... Това е и едно от големите предизвикателства пред Станислава, която преди да седне да пише пиеса, внимателно прави една рекапитулация на хората, с които разполага. Тоест, пише по мярка... Първата ѝ авторска пиеса се нарича "Оскар", а сега и "Наследника" (която описва като комедия, подобна на Молиер). Споделя, че са решили да поставят пиеси с комедиен характер с елементи на фарс, защото в живота около нас има твърде много драма, а понякога от "най-големите драми се получават най-добрите комедии". Още от малка Станислава Ризова е искала да стане писателка - "като Доди Смит, авторката на "101 далматинци", и аз мечтаех да пиша истории за деца". Иначе преди две години, когато я приемат в НАТФИЗ се колебае между режисурата и драматургията, но избира второто и не съжалява. Някой ден може да се захване и с кино, но засега театърът е голямата ѝ любов. А при постановките на Трупата тя е и режисьор. Само на финала на репетициите (които по традиция винаги са се провеждали в дома на Станислава) идва или директора на театъра в Кюстендил Чавдар Ненов, или Стела Здравкова, която е ръководител на The Actors Studio и "ни помагат с финалните щрихи, за което сме им много благодарни".
Хубавите неща около Трупата са много - и наградите, и пълните зали в Кюстендил, но най-вече приятелството, което продължава да ги свързва и това, че посвещават всяка свободна минута на това, което правят заедно, пътуват от София за съботите и неделите, независимо от лекции, курсови работи, крайни срокове. И още нещо - откакто съществува Трупата, в Кюстендил има "бум" на детски театрални работилници. Защото когато имаш мечта и си талантлив и трудолюбив, се случват и чудеса. Станислава Ризова и всички от Трупата са ярък пример за това. И само на финала да добавя, че откакто учи в София, тя е започнала да оценява колко е хубав Кюстендил.
Чуйте разговора на Лили Големинова със Станислава Ризова.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..