Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Столичната община поема разходите за погребенията на загиналите в катастрофата край Своге

Снимка: БГНЕС
Столичната община ще поеме разходите за погребенията на всички загинали тази събота в катастрофата, при която автобус падна в Искърското дефиле при Своге. Финасова помощ ще получат и семействата на оцелелите. Това стана ясно днес, по време на молебена за изцеление и заупокойната литургия, отслужена в памет на жертвите от софийското село Световрачене. 

В деня на национален траур в село Световрачене бе по-тихо от обикновено. Причината е, че по-голямата част от загиналите в автобусната катастрофа край Своге са именно оттам. В църквата, в която бе отслужена заупокойна литургия в памет на жертвите и молебен за изцелението на пострадалите от тежкия инцидент, идваха близки и далечни, познати и непознати, за да бъдат съпричастни към трагедията.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова бе сред първите, дошли в храма, за да изкажат съболезнованията си. Тя каза, че всеки човешки живот е ценен и трябва да го пазим.  
Хората, събрали се днес пред църквата „Св. Безсребърници Козма и Дамян“, съжаляват много и не обвиняват 59-годишния шофьор Григор Григоров, който е в болница без опасност за живота. Григоров е и един от собствениците на фирмата-превозвач.
Кметът на Световрачене Светла Николова сподели тъжна и изморена, че никога не си е представяла, че ще ѝ се наложи да се справя с такава трагедия и то свързана с хора, с които дели делници и празници. Тя допълни, че често е посещавала пенсионерския клуб и хората там дори са и помагали. "Трагедията е голяма и това се преживява много трудно. Все още сме под силен стрес", каза още Николова.
Кметът на София Йорданка Фандъкова също почете с присъствието си паметта на загиналите и увери, че Столичната община ще помогне на близките на загиналите освен финансво и с всякаъв ресурс, който е в правомощията на общината.
Погребенията на жертвите в автобусната катастрофа започват от утре и ще продължат до края на седмицата. 
Още по темата - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44
Директорът на Къща-музей

В Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови" организират поетична вечер, вдъхновена от Деня на влюбените

"От твоите очи - звезди, да пия светлина" е поетично-музикална вечер, която ще се проведе в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови". Станалата вече традиционна литературна среща ще се проведе на 13-ти февруари в Националния литературен музей. “Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива..

публикувано на 11.02.25 в 14:36