Потърси ни Борис Чалъков от Чепинци, който преди години заедно със семейството си купува къща в селото. Съседите на семейството, обаче, чийто имот е в улица топик, заграждат с ограда пътя до дома си и по този начин ограничават достъпа до задната част на къщата на семейството на Чалъков. След години опити оградата да бъде премахната, след стотици жалби до Столичната община, до администрацията на район Нови Искър, след няколко съдебни дела, оградата така и не е премахната. Борис Чалъков ни потърси с молба да му помогнем.
Той ни разказа, че още през 2010 година подава първата жалба към район "Нови Искър", след това до Столичната община, а от там получават писмо, че улицата, върху която е построена незаконната ограда е „безспорна общинска собственост“. Въпреки това, съседите не премахват оградата. Следващата жалба е до РДНСКА, но отговор няма. Колелото се завърта и Чолакови пускат отново жалба до район "Нови Искър" и така се сменят няколко администрации, но оградата си стои.
Потърсихме главния архитект на район "Нови Искър" - Станислав Михайлов, който потвърди, че е запознат със случая.
"Става въпрос за премахването на метална двукрила врата с автоматично затваряне, която е в имот в село Чепинци. За въпросната врата и ограда има издадена заповед за премахване, след изтичане на законосъобразните срокове е установено, че врата не е премахната доброволно, с което се пристъпва към нейното принудително премахване", заяви той и ни увери, че в понеделник, 24 септември, въпреки че е почивен ден, в 09.00 часа незаконно поставената ограда ще бъде премахната.
Цялото предаване - чуйте в звуковия файл.Ако и вие имате неразрешен проблем с институциите в София и не знаете към кого да се обърнете, потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл: glas@bnr.bg, както и на телефон 02/ 93 36 200. Не забравяйте да оставите вашето име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.
Днес ще бъде предимно слънчево, с разкъсана средна и висока облачност над Западна България. Преди обяд над източните райони облачността все още ще е значителна, но и там след обяд ще се разкъса и намалее до предимно слънчево, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Източна България до умерен вятър от изток-североизток. Максималните..
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..