Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напоследък се търсят тристайни апартаменти до 90 квадрата

Георги Шопов: Държавата трябва да направи жилищата достъпни за един човешки живот

Снимка: БГНЕС

По данни на НСИ през второто тримесечие на годината в София е започнало строителството на 1977 жилищни единици, в сравнение с 1127 за същия период на 2017 година.

Председателят на Националната асоциация на строителните предприемачи Георги Шопов коментира пред Радио София това съществено увеличение. В столицата продължат да идват млади хора, които искат да се устроят да живеят и да работят в града, тъй като тук е концентрирана по-голямата част от бизнеса и работата - 50% от брутния вътрешен продукт се произвежда в София. Затова и обществото трябва да отговори на тези реалности, посочи Шопов. Той отбеляза, че, изхождайки от статистиката, се получават 8 хиляди жилищни единици годишно, докато по времето на социализма нормата в столицата е била 30 хиляди жилища на година.

Достъпността на жилищата е един от важните параметри за едно населено място и той се наблюдава от ООН, Националната банка и доста други организации, защото дава количествен критерий за много други процеси, които текат в обществото. Той показва с една средна заплата за съответния град колко квадратни метра жилищна площ може да се закупят. За София в момента неговото измерение е 0,6. С други думи, тенденцията е покупката на жилище да става недостъпна за населението и особено за младите семейства. България обаче не е изключение. В Румъния например този коефициент е 0,5, а за западна Европа дори е 0,3.
Георги Шопов
Държавата трябва да се опита да обърне тази тенденция, тъй като една от основните й функции е да направи жилищата достъпни за населението и да бъде измеримо изплащането им в един човешки живот. Асоциацията на строителните предприемачи смята, че това може да стане като се либерализира пазарът, подчерта Шопов. По думите му, в момента се създават редица рестрикции пред жилищното строителство, които не допринасят за това то да е по-качествено, по-красиво и по-законно. Ако се създадат прости и ясни правила, ще се увеличи количеството на предлаганите жилища и цените ще се нормализират. Асоциацията предлага също общините да регулират бързо нови територии до съществуващите в големите градове, които да бъдат застроени под формата на обезщетение. По отношение гарантиране качеството на жилищното строителство, Асоциацията на строителните предприемачи предлага да бъде облекчен контролът на база "документация", но да бъде засилен на база "изпълнение на терен". Така държавата ще отговори на интереса на клиента когато плаща да получи качествено жилище.

Тенденцията на пазара на жилищни имоти в момента е към намаляване на площта. Засилено е търсенето на тристайни апартаменти до 90 квадратни метра, при които холът и кухнята са обединени, като това помещение в повечето случаи дори не е много голямо. Най-често обаче се търсят двустайните апартаменти (65%), 30 на сто от клиентите търсят двустайни, а 5% - маломерни жилища, уточни Георги Шопов.

Често се говори, че панелните блокове, построени по времето на социализма, имат живот 50 години. Шопов обачи изтъкна, че това не е съвсем коректно твърдение, тъй като става въпрос за амортизационния срок на тези жилища, т. е. за счетоводно понятие. Физическият живот на "панелките" е много по-дълъг, но е важно собствениците да отделят средства за репариране на заварките между бетоновите елементи, подмяна на инсталации, хидроизолации и саниране.
     


   


     

   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00