Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напоследък се търсят тристайни апартаменти до 90 квадрата

Георги Шопов: Държавата трябва да направи жилищата достъпни за един човешки живот

Снимка: БГНЕС

По данни на НСИ през второто тримесечие на годината в София е започнало строителството на 1977 жилищни единици, в сравнение с 1127 за същия период на 2017 година.

Председателят на Националната асоциация на строителните предприемачи Георги Шопов коментира пред Радио София това съществено увеличение. В столицата продължат да идват млади хора, които искат да се устроят да живеят и да работят в града, тъй като тук е концентрирана по-голямата част от бизнеса и работата - 50% от брутния вътрешен продукт се произвежда в София. Затова и обществото трябва да отговори на тези реалности, посочи Шопов. Той отбеляза, че, изхождайки от статистиката, се получават 8 хиляди жилищни единици годишно, докато по времето на социализма нормата в столицата е била 30 хиляди жилища на година.

Достъпността на жилищата е един от важните параметри за едно населено място и той се наблюдава от ООН, Националната банка и доста други организации, защото дава количествен критерий за много други процеси, които текат в обществото. Той показва с една средна заплата за съответния град колко квадратни метра жилищна площ може да се закупят. За София в момента неговото измерение е 0,6. С други думи, тенденцията е покупката на жилище да става недостъпна за населението и особено за младите семейства. България обаче не е изключение. В Румъния например този коефициент е 0,5, а за западна Европа дори е 0,3.
Георги Шопов
Държавата трябва да се опита да обърне тази тенденция, тъй като една от основните й функции е да направи жилищата достъпни за населението и да бъде измеримо изплащането им в един човешки живот. Асоциацията на строителните предприемачи смята, че това може да стане като се либерализира пазарът, подчерта Шопов. По думите му, в момента се създават редица рестрикции пред жилищното строителство, които не допринасят за това то да е по-качествено, по-красиво и по-законно. Ако се създадат прости и ясни правила, ще се увеличи количеството на предлаганите жилища и цените ще се нормализират. Асоциацията предлага също общините да регулират бързо нови територии до съществуващите в големите градове, които да бъдат застроени под формата на обезщетение. По отношение гарантиране качеството на жилищното строителство, Асоциацията на строителните предприемачи предлага да бъде облекчен контролът на база "документация", но да бъде засилен на база "изпълнение на терен". Така държавата ще отговори на интереса на клиента когато плаща да получи качествено жилище.

Тенденцията на пазара на жилищни имоти в момента е към намаляване на площта. Засилено е търсенето на тристайни апартаменти до 90 квадратни метра, при които холът и кухнята са обединени, като това помещение в повечето случаи дори не е много голямо. Най-често обаче се търсят двустайните апартаменти (65%), 30 на сто от клиентите търсят двустайни, а 5% - маломерни жилища, уточни Георги Шопов.

Често се говори, че панелните блокове, построени по времето на социализма, имат живот 50 години. Шопов обачи изтъкна, че това не е съвсем коректно твърдение, тъй като става въпрос за амортизационния срок на тези жилища, т. е. за счетоводно понятие. Физическият живот на "панелките" е много по-дълъг, но е важно собствениците да отделят средства за репариране на заварките между бетоновите елементи, подмяна на инсталации, хидроизолации и саниране.
     


   


     

   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35