Бихме искали жестовият език да се признае като официален, да има качествени социални услуги, да има достатъчно жестови преводачи, субтитриране в медиите, да има достатъчно добри образователни услуги за хората с увреден слух. Глухите хора не са болни, те могат да са активни и да участват в живота на обществото, каза още Дерандонян.
В момента в страната има около 20 хил. души, които използват жестов език, като 5 до 8 хил. от тях са на възраст под 29 години. Наблюдава се сериозен недостиг на жестови преводачи в България като в София те са само 5. В цялата страна има само 3 специализирани училища за деца с увреден слух, които се намират в София и Пловдив и Търговище. В трите училища в момента учат около 900 деца.
Александър Андреев, който в момента е студент в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, разказа за трудностите, с които се е сблъсквал в Специалното училище за ученици с увреден слух "Проф.д-р Дечо Денев“. От 1 до 6 клас, учителите в специализираното училище в София ми помагаха в образователния процес. От 6 до 12 клас обаче, всичко което трябваше да учим, беше написано на дъската. Нямаше реална комуникация между учениците и учителите. Въпреки че е специализирано училище за глухи, повечето учители не знаят жестов език. Никой не може да ни обясни темите така, че ние да ги разберем, обясни Андреев.
Кирил Савов в момента е студент в Нов Български университет, след като среща проблеми да завърши в Софийския университет, поради увредения си слух: Започнах да уча в Софийския университет, специалност „Специална педагогика“ с профил върху глухи деца. Взех всички изпити за 4-те години обучение. Накрая имаше практически изпит, който трябваше да положа в специализираното училище за деца с увреден слух. За съжаление, в училището не ми разрешиха да мина този изпит. Вече три години ръководството не ме допуска, с мотив, че няма да се справя с професията. Софийският университет пък не иска да е в конфликт с училището и въпреки подадената от мен жалба , проблемът остава нерешен. Още 8 глухи студенти се сблъскват с този проблем сега.
Моята практика беше в масово училище. Основното ми притеснение беше как ще ме разбират децата, дали ще ги притесни, че нося слухов апарат. Моят глас е различен, имам акцент. Притеснявах се, че учениците ще се уплашат от мен. Другите учители не ме допускаха много до децата , за да ме предпазят. Но от друга страна - хората с увреден слух трябва да се докоснат до децата, за да ги научат на толерантност. Учениците трябва да разберат, че има и още една различна култура, а именно тази на глухите хора. След време, децата се отпуснаха. Видяха, че въпреки гласа ми се справям и в крайна сметка минах изпита успешно, каза Христина Капицидо, която учи „Педагогика спорт и физическо възпитание“ в Софийския университет.
Младите хора, които участват по Проекта „Иновативни практики за хора с увреден слух” призоваха институциите и обществото да работят заедно с тях за една по-достъпна среда. Те апелираха към създаване на по-благоприятна среда за разгръщане потенциала на всички хора с увреден слух.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..