Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблем за страната ни е и промяната в две структури на населението - етническата и възрастовата

Снимка: архив
В България няма ниска раждаемост, а намаляването на населението не е проблем за страната. Това заяви доц. Георги Бърдаров при представянето на анализа "Хоризонт 2030: Демографски тенденции в България". Анализът е изготвен от експертите по демография доц. Георги Бърдаров и доц. д-р Надежда Илиева. Сред целите на изследването е да се направи обстойна демографска прогноза за България по населени места до 2030 г.

Всички стоварват „вината“ за демографската криза върху ниската раждаемост. В България обаче няма ниска раждаемост в сравнение с другите държави от ЕС. Страната ни обаче има изключително висок отрицателен естествен прираст. Тя е единствената държава в света, която в продължение на 30 години държи едно от първите места сред държавите с най-нисък естествен прираст, а причината е високата смъртност.

Доц. Бърдаров посочи още, че обществото стоварва огромна отговорност върху младите хора, което ги демотивира. Не можем да искаме от младите да са едновременно образовани, да са на „ти“ с технологиите, да работят за 500 лв., да дават добавена стойност, да нямат място в детските градини и яслите и в същото време да имат по 4-5 деца.

Експертите посочиха, че огромен проблем за страната ни е и промяната в две структури на населението, а именно етническата и възрастовата.

Само за 10 години, от 2001 до 2011 г., българският етнос в страната е намалял с 1 млн. души. Няма да пропусна и болезнения въпрос с циганския етнос. По официални данни през 2011 година те наброяват около 325 хил. души. Това се равнява на 4.4 % от населението на държавата. По данни от експерти обаче, реалната бройка на циганите е между 700 и 800 хил., което е над 10% от населението на страната. По прогнозни данни към 2050 г., този етнос ще бъде около 1.2 млн. души или 22-23% от населението на България. Реалният проблем тук не е бройката, а образованието им. Над 90% от тях са с по-ниско от средното образование.

Анализът посочва също, че българите са с най-ниска средна продължителност на живота от 74.8 години и страната ни е с най-застаряло население в Европа. Като основен проблем тук беше посочена емиграцията на младите и квалифицирани хора, които заминават да учат и да работят в чужбина.

Населението на 65+ години в България прехвърли 20%. В области като Видин и Габрово то е над 30%. На един неактивен човек в страната се падат по-малко от 2-ма активни. Коефициентът на демографско заместване показва, че на мястото на 100 пенсионирали се, едва 64 души влизат в активна възраст.

Експертите посочиха няколко решения на демографската криза в България, които са с фокус върху по-качественото образование, развитието на дуалното обучение, създаването на по-големи възможности за реализация. Според тях, за да се завърнат квалифицираните кадри в страната ни е необходимо да им се предложат по-високи доходи и социална сигурност.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15