По 207 000 месечно на опашка за работа, извежда в заглавие МОНИТОР. Почти всеки втори от регистрираните в бюрата по труда е без квалификация, като всеки четвърти е с основно или по-ниско образование. 32.1% от безработните пък имат диплома от университет или професионално училище, като делът на висшистите е 19.1%. Първенци по разкрити свободни места са градовете София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Стара Загора, а всеки четвърти работодател изпитва глад за служители в преработващата промишленост, сочат данните на Агенцията по заетостта. Веднага след тях се нареждат хотелиерите и ресторантьорите (17.7%). 14 на сто от бизнеса пък търси продавачи и автомонтьори. При средно 130 000 свободни работни места месечно по около 17 023-ма успяват да намерят работа, която да отговаря на образованието и уменията им. Общият им брой до края на август набъбва до 136 185. В челната десетка по откази попадат и области с традиционно висока безработица като Враца и Монтана. Обикновено българите отказвали дадена позиция заради ниско заплащане и отдалеченост на работното място.
МОН: Въпрос на време е родителските срещи да отпаднат, пише СЕГА. Докато има училища без електронни дневници, ще има и родителски срещи. Въпросът е не дали, а кога няма да бъдат задължителни традиционните родителски срещи - това коментира просветният министър Красимир Вълчев по повод позицията на бившия зам.-министър и директор на 119-о СУ "Акад. М. Арнаудов" Диян Стаматов, че родителските срещи в сегашния им вид трябва да отпаднат. В профила си във "Фейсбук" Стаматов обясни, че влизането в действие на електронните дневници обезсмисля провеждането на срещите на родители и учители във формат цял клас, защото чрез тях информацията за оценки, отзиви и отсъствия достига до родителите "за миг, в реално време". По думите му досегашните родителски срещи, при наличието на бърза, динамична и модерна информираност, прави безполезно събирането на толкова хора на едно място. "Остава потребността от консултиране на всеки родител за детето му, само при личен контакт... Индивидуалната консултация с учител има много повече смисъл", смята Стаматов.
Компютърни проблеми бавят ваденето на карти и винетки в София, четем още в СЕГА. От няколко седмици пред пунктовете за продажба и зареждане на абонаментни карти на Центъра за градска мобилност се образуват по-големи от обичайното опашки, сигнализираха читатели на "Сега". Един от тях разказа, че за да зареди абонаментната карта на дъщеря си, която е ученичка, е чакал 35 минути, за да стигне до гишето. След като най-после дошъл неговият ред, се оказало, че трябва да изчака още 15 минути, за да бъде обработена картата. Служителката обяснила, че системата има софтуерен проблем, който датира от 1 октомври. Тя се оплакала, че от "поддръжката" карали нея и колегите й да рестартират компютрите си, но и това не помагало да бъдат "пуснати" в системата. В други центрове пък обяснението е било, че в подлезите интернет връзката е лоша .От ЦГМ заявиха категорично, че няма софтуерен проблем. Оттам обясниха опашките с обичайното струпване на студенти в началото на академичната година. Сред пенсионерите също имало много желаещи да си купят карта и изобщо имало много хора, които си зареждали картите от първо число.
И кметовете в общата система с имотите, за да не се крият данъци, съобщава 24 ЧАСА. Имотите на всеки българин в цялата страна са вкарани в обща система към финансовото министерство. Достъп до нея вече имат и общините. Така всяко кметство може да провери кой собственик обявява повече от едно жилище за основно, за да ползва неправомерно данъчната отстъпка от 50% за него. Това съобщи в интервю за “24 часа” шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова. Промени в закона за местните данъци и такси, които вече са приети от парламента на първо четене, предвиждат който е обявил повече от едно жилище за основно, да си плати пълния размер на данъка заедно с лихвите.
През 2025 г. Столичната община продължава събирането на опасни отпадъци от домакинствата. Първата дата, на която столичани ще могат да предадат своя отпадък, е 28 януари (вторник), в район "Сердика". Това може да стане на две места: - от 10.00 до 12.00 ч. на бул. "Княгиня Мария-Луиза", при районната администрация "Сердика" - от..
Аварийните екипи издирват двама души под разрушената къща в Банкя. "Към настоящия момент нямаме информация за жертви, но вследствие на обезопасителната операция не изключвам да намерим такива". Това каза на брифинг в Банкя директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов. Той допълни, че полицейските екипи са взели обезопасителни..
Гръмнал е газов котел в Банкя. Сигнал за инцидента е подаден в 11:28 часа в петък. По първоначална информация, става дума за взривил се котел, който е част от газопровод и се намира на територията на Банкя. Намясто са били изпратени три противопожарни автомобила с 15 пожарникари. От пожарната уточниха, че към момента няма данни за пострадали или за..
Клиниката по урология на Военномедицинска академия (ВМА), ръководена от проф. Илия Салтиров, вече е оборудвана с най-висок клас апаратура, която значително ще повиши качеството на диагностика и лечение на пациентите. ВМА винаги е инвестирала в най-доброто оборудване, а микро-ултразвуковата система ExactVu™ е първата и единствена по рода си в..
Верижна катастрофа между няколко автомобила e станала тази сутрин на кръстовището на бул. "Александър Малинов" и Бизнес парка в София, съобщават очевидци в групата "Катастрофи в София". Няма пострадали, но има материални щети на 4 автомобила. Движението по булеварда е затруднено.
Работник е пострадал при инцидент в столичния Завод за отпадъци. При ремонтни дейности в предприятието на 22.01 служителят е затиснат от части на машина, предаде БТВ. Приет е в Окръжната болница "Св. Анна" в София с множество фрактури. От завода съобщиха, че досега предварителната проверка е установила, че причината е човешка грешка...
В София заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания е сред най-ниските в страната - 82-ма на 10 хиляди души население са болни, показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести за седмицата от 13 до 19 януари. От Районната здравна инспекция потвърдиха за БНР, че не са достигнати предепидемични стойности.