Оказва се, че хората си я наричат "малкия Народен театър" (и заради червения цвят на фасадата). Другото й прозвище, за съжаление, било "мавзолеят", защото в нея почти нищо се случвало. Когато постъпва на работа през 2013, Евгения Михайлова се захваща да промени това. През 2014 с помощта на Столичния метрополитен фасадата на сградата е обновена, а година по-късно реновират залата изцяло (която е с 400 места) със собствени средства - "нещо, с което много се гордеем", добавя с усмивка Евгения Михайлова. Така залата се превръща в чудесно място за концерти, но и за театрални представление, прожекции на филми за деца, детски утра, а от тази седмица и циркови представления.
Чара на сградата и внушителните пространства в сградата (не само залата, но и фоайетата) са оценени и от куп холивудски продукции. В Дом на културата "Искър" са снимали и Никълъс Кейдж, и Пиърс Броснан (да, съвсем сериозно), а фоайетата са били преобразявани на пощенски офис от 30-те, на полицейско управление, на банка.
Общинският културен институт Дом на културата "Искър" (както е пълното название) се намира на много удобно място - точно до парка на "Дружба", на 2 минути от езерото, а откакто има и метро, което спира на 3 минути оттам, публика идва от цяла София. Точно срещу красивата сграда има и друг елегантен акцент - първите тактове на "Одата на радостта" от Бетховен, изписани от зеленина. "Това беше решение на районната община, но се получи много символично" - обясни Евгения Михайлова.
От 11 години Дом на културата "Искър" е и дом на Софийския духов оркестър. "През 2007 преместват състава от ОКИ "Надежда" тук, и за този период оркестърът има голямо развитие, много повече концерти, все по-търсени са за различни събития" - обяснява Евгения Михайлова, която познава всеки един от музикантите, които сега са част от екипа на Дома на културата "Искър".
Целият настоящ културен сезон е специален за културната институция, защото отбелязва 65 години от своето създаване. Реално погледнато, това е най-старият културен дом в София. На 26 септември отбелязват празника, както подобава, с гала-концерт на открито с участието на Софийския духов оркестър, че и със заря на финала. И интересната програма продължава - циркови представления ще има на 10 и 11 ноември, по-късно този месец Веселин Ранков гостува със спектакъла "Моят най-добър приятел".
За детската програма ще ви разкажем скоро, следете сайта ни.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..