Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Капанците в Садина - запазени потомци на прабългарите

3
Баби от с. Садина
Снимка: Катя Василева

Капанците са колоритна етнографска група, населяваща 16 села в Търговищка, Разградска и Русенска област. За тях през 40-те години на XX век етнографът проф. Иван Коев изказва хипотезата, че са компактно запазени потомци на прабългарите. Той обстойно изследва капанските шевица, говор, обичай и самобитност, запазени и досега в автентичен вид в село Садина. Открай време местните живеят затворено. Наричат ги още „бучекчии“ или хора с ножове. От незапомнени времена се знае, че всеки садинчанин носи на пояса си нож. 


И днес капанците там с гордост се наричат българи. Пазят и почитат обичаите, свързани с капанската сватба, предшествана от годежа, благата ракия, кичения кравай, олелията с големите огньове, лазаруването и обичаите по Тодоров ден. Заедно с това и традиционната капанска кухня с баницата, наричана плакета, гьозлемите, пилцетата и раките /сухи чушки, пълнени с ориз и булгур/.

Село Садина се намира на 18 километра от град Попово. Разположено е в котловина, обградено от възвишения - Краище, Ак баир и Стойчов баир. През селото минава река Малки Лом, разказа пред Радио София учителката Руска Цонева, която вече е член на пенсионерския клуб "Капанка". С нескрита тъга тя сподели, че преди години в селото е имало три училища, но днес населението е намаляло значително.

СнимкаКметът на Садина Хриска Тодорова с гордост отбеляза, че "няма равна на Садина и селото е на първо място по брой загинали за обединението на България", както и че капанци са известни с пословичното си трудолюбие. Въпреки консервативния дух и съхраняването на традиициите, селото не прави изключение от общата тенденция към обезлюдяване на малките населени места. Днес в него живеят около 930 души, а през 1930 година са били около 5000 души. Поминъкът е зеленчукопроизводство, зърнопроизводство, билкопроизводство, пчеларство. Тодорова обърна внимание, че все повече намалява производството на садинския чесън, до голяма степен поради вноса на китайски чесън.
   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Нева Мичева с книгата на Шон Тан

Артистът, който рисува с думи и разказва с рисунки, и животните в "Приказки от сърцето на града"

Ако кажем, че книгата "Приказки от сърцето на града" е сборник с истории за хора и животни, няма да кажем малко, а почти нищо. Авторът Шон Тан е лауреат на престижната награда "Астрид Линдгрен" и използва въображението си не само в думите, но и в илюстрациите – маслена живопис в платна голям формат. Разбира се в книгата те са..

публикувано на 24.01.25 в 15:06

Явор Велчев - YAVI с нов сингъл "Дъжд от любов"

“Дъжд от любов“ е озаглавен съвсем новият сингъл на изпълнителя Явор Велчев - Yavi, за който той разказа в предаването “Добър вечер, София“. “Дъжд от Любов” е поглед в бъдещето към новата ера, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Така музикантът и певец YAVI представя най-новата си песен. "Всъщност,..

публикувано на 24.01.25 в 13:30

Пациенти с някои форми на мигрена трябва да се диспансеризират

Мигрената е сериозен здравословен и социален проблем, засягащ от 10 до 15 на сто от населението , оказва влияние върху качеството на живот и трудоспособността на хората. Заболяването е генетично, характеризира се със силни пристъпи на главоболие , които могат да продължат до 48 часа и да доведат до значителна нетрудоспособност ...

публикувано на 24.01.25 в 13:24

Бойко Станкушев: Радиото не е само да си информиран, то е усещането, че някой мисли за теб

На 25 януари 2025 г. Българско национално радио навършва 90 години. През почти вековната история на Радиото през него са преминали стотици журналисти, които са част от разнообразното съдържание на медията. Един от тях е журналистът Бойко Станкушев, който от март 2019 година е и директор на Антикорупционния фонд. "Гледам на историята на БНР като..

публикувано на 24.01.25 в 12:48

Безплатен билет за Ледената пързалка "Юнак" срещу стъклени и пластмасови бутилки

На 25 януари 2025 г., от 10.00 до 14.00 ч., на Ледената пързалка "Юнак“, всеки, който занесе 10 кг стъклени бутилки или буркани, или 2 кг пластмасови бутилки или алуминиеви кенчета, ще получи безплатен билет за кънки. Инициативата трябва да ни напомни за важността на разделното събиране на отпадъци, каза пред Радио София Ива Стефанова -..

публикувано на 24.01.25 в 11:08

В Перник започва маскарадният фестивал "Сурва"

Над 12 000 участници от страната и чужбина ще представят пред публика и жури традиционни обичаи и игри с маски на 31-ия Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва", който започва от днес в Перник и ще продължи до 26 януари. "Сурва“ e най-авторитетната в България и в Европа изява на традиционни народни игри и обичаи с маски. Това е..

публикувано на 24.01.25 в 10:06