Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата, които подават ръка на възрастните и срещат мъдростта

В „Моята история за доброто“ тази седмица ви срещаме с децата на столицата. Добрите деца от града, които едва на 17 години вече са осъзнали, че животът може да бъде нечестен и безпощаден към някои хора. Децата днес разполагат с много и го осъзнават. Всяка благина им се предоставя веднага, щом е пожелана. Имат дом, храна и социална среда. За разлика от тях, в страната ни живеят други хора, които едва свързват двата края. Нямат пари за храна, камо ли за лекарства. А без тях не могат, защото са им жизненоважни. Това са възрастните хора на България. Онези, които живеят не в столицата, а в изчезващите села на провинцията. Те са там сами, без деца, без близки, без вяра и без надежда. Разбрали за тази действителност, без още да са се докоснали до нея, децата на София решават да помогнат на бабите и дядовците. С каквото могат. 

Осъзнали, че животът на възрастните хора, живеещи далеч от София, никак не е лесен, Сиана, Денис и техните съученици, решават да разнообразят ежедневието им. Не с грандиозни суми, скъпи подаръци или излишни вещи, а с малко внимание, добра дума и уважение. Избират 4 села, намиращи се близо до град Видин, чието общо население може би не надхвърля 40 души. 
Среща с мъдростта - така определят досега с бабите и дядовците от Видин единайсетокласниците от училище „Проф. Иван Апостолов“ в София. За тях познанството с възрастните хора е богатство, което не може да има материална стойност. 
Учениците помагат, защото мислят, че така е редно. Вярват, че ако помогнат сега, някой ден самите те ще живеят по-лесно. 
И така, когато младите хора на България бягат от нея, остават децата, които поемат грижата за бъдещето в свои ръце. Докато пораснат и избягат и те, за да търсят спасение от нищетата в чужбина. Събират багажа, целуват майка и татко и заминават, някъде…в друг град, друга държава… далеч, на десетки хиляди километри, защото там е по- хубаво, по-лесно и по-добре платено. Поне така са чували…., а родителите им остават тук, на село, сами. Забравени - от близки, от държава… от всички. Освен от децата, с които започнахме. Децата на София, които благодарение на интернет разбират, че тези възрастни хора съществуват в своята нищета и решават да им помогнат. Организират се в училище, правят план и го реализират. По техния си начин, според своите разбирания. С желание, воля и голям ентусиазъм. Сигурно така са възпитани - от своите баби и дядовци, които днес са горди с тяхното решение. 
Омръзнало им е само да говорим, че хората имат нужда от подкрепа и да не правим нищо за тях. Казваме, че има проблем и толкова, оставяме го да си съществува. Децата обаче са нетърпеливи, не се примиряват лесно. Предпочитат да действат. И не разбират онези, които отказват да мислят като тях.
Забравените хора на България са бездушна статистика, от която никой не се интересува. Те са в тежест - на децата си, на държавата, на себе си. А ако дойде ден, в който да не могат вече да се грижат сами за себе си, съдбата им от нерадостна става кошмарна. Това, че някой от време на време им помага, е и срамно и похвално. Срамно, защото е от време на време, а е похвално в случая на нашата история, защото помагат деца. 
Тяхната история, пълна с добрини, едва сега започва. Как са я реализирали и как очакват да продължи - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44