Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Насилието, което разрушава детството

Днес е Световният ден на децата, определен като такъв от Общото събрание на ООН през 1954 г. И макар много от страните да са адаптирали законодателството си към Конвенцията на ООН за правата на детето, все още предизвикателствата пред осигуряването на щастливо детство са огромни. А една от най-острите форми на нарушаване на детските права е насилието. Този феномен съществува във всяка държава, общество, етническа или религиозна група, независимо от социалния статус или семейството. И е доказано, че насилието влияе върху физическото и психическо развитие на децата, намалява способността им да учат и да се приобщават към разговори или групи по интереси. 

Конвенцията за правата на детето на ООН е най-ратифицираният акт в целия свят. Тя поставя стандарти за образование, медицинска грижа, социални услуги и задължава държавите членки да защитят специалните права на децата, така че те да могат да постигнат своя потенциал в един по-сигурен и мирен свят. И въпреки това децата старадат от различни форми на насилие, посочи д-р Джейн Муита, представител на УНИЦЕФ за България.
В България след приемането на Закона за закрила на детето през 2000 г., се изгражда система за закрила, която работи по превенция, идентификация и реакция при случаи на насилие над деца. Телесното наказание е забранено в Закона за закрила на детето, Семейния кодекс (2009) и Закона за предучилищното и училищното образование (2015) и въпреки това, по данни на УНИЦЕФ - България, 68% от родителите приемат използването на „насилие в разумни граници“ като средство за дисциплина. Ето защо и голяма част от случаите на насилие над деца остават скрити. Но обществото трябва да промени нагласите си, убедена е Катя Кръстанова от фондация „Анимус“. Тя посочи телефонната линия за деца 116 111, на която се приемат както сигнали, така и се оказва психологическа подкрепа на пострадали.
Катя Кръстанова от фондация „Анимус“ все пак отбеляза, че промяна както в работата на институциите, така и в обществото, се забелязва, но процесът е бавен. Но усилията си струват, защото именно така ще гарантираме, че всяко дете ще расте в сигурна и щастлива среда. 
Още по темата - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. д-р Александър Христов: Търсенията в Google са огледало на начина, по който живеем

Карлос Насар е най-търсената личност, a "Гунди – легенда за любовта" оглавява филмовите търсения в Google, в традиционния годишен обзор на платформата за най-търсените думи и изрази, които разкриват интересите на българите през 2024 година. Сред тях водещата тема са българските спортни успехи. Концертът на Тони Стораро се оказва по-търсен от..

публикувано на 16.12.24 в 17:55

Кметът на Костинброд с отличие за "Съвременна визия за иновативно управление на община"

Кметът на община Костинброд Трайко Младенов получи отличието в категория "Съвременна визия за иновативно управление на община“ (с над 8 хил. жители) от Годишните награди на Областния управител на Софийска област. Отличията бяха раздадени след 6-годишно прекъсване. През тази година управленският екип успя да постигне много за общината, каза..

публикувано на 16.12.24 в 16:38

Доц. Любомил Драганов превръща звуците на джаза в образи в изложбата "Когато сутрин слушам джаз"

Новата изложба на Любомил Драганов “Когато сутрин слушам джаз“ беше официално открита на 10 декември, в зала BLVD 138. Събитието отбеляза неговата 55-годишнина и предостави възможност на почитателите на изкуството да се докоснат до 25 специално направени акварела, вдъхновени от магията на джаза. Произведенията са посветени на..

публикувано на 16.12.24 в 16:30

Годишно проучване на БСК: Нагласите на бизнеса за 2025 г. са по-скоро песимистични

Българската стопанска камара представи резултатите от годишното проучване сред членовете на Камарата относно бизнес климата през изтеклата година и очакванията за 2025 г. по отношение на икономическата среда, инвестициите, работните места и др. Традиционната онлайн анкета е проведена в периода 5 ноември – 6 декември 2024 г. сред 738 микро, малки,..

публикувано на 16.12.24 в 15:46
Антоанета Василева, координатор на Националния център за безопасен интернет

Влиянието на инфлуенсърите и родителския контрол

Инфлуенсърите обикновено създават съдържание, което е забавно, креативно и съобразено с интересите на младите хора. Те често изглеждат достъпни, автентични и модерни, споделят ежедневието си и предават идеята, че са „като нас“. Освен това играят ролята на „виртуални приятели“ на младежите, особено в периода на тяхното израстване, когато търсят..

публикувано на 16.12.24 в 14:14

Две нови издания на класиката на Юго "Парижката света Богородица" са на българския книжен пазар

За Панаира на книгата в София излязоха две нови издания на "Парижката Света Богородица" от Виктор Юго, с нови илюстрации, по повод откриването на възстановената катедрала "Нотр Дам" във френската столица, което се случи на 7 декември. Почти седмица след откриването на възобновената парижка катедрала, в България излиза луксозно издание на..

публикувано на 16.12.24 в 13:02

Викторини учат децата за факторите, причиняващи климатичните промени

Климатичните промени оказват все по-голямо влияние върху ежедневието на хората, включително и в България. На този фон е кообразованието е недостатъчно застъпено в стандартните учебни програми и голяма част от младежите не се чувстват подготвени за предизвикателствата, които климатичните промени ще предоставят до края на живота им. Образователният..

публикувано на 16.12.24 в 12:52