Конференция на тема “Хората с увреждания и развитието на новите технологии – възможности, рискове и перспективи“ се проведе днес в София, организирана от Глобалното движение за хора с увреждания. Специален гост на събитието беше председателят на Европейския икономически социален комитет Шеймъс Боланд.
Как технологиите променят живота на хората с увреждания и къде е тънката граница между възможности и рискове, посочи пред Радио София д-р Диана Инджова, ръководител на Център за психологически изследвания.
"Фокусът на дискусията е как навлизането на AI ще се отрази на хората с увреждания, особено когато в страната ни има дългосрочна безработица. Това са едни високо образовани хора, имащи уникален потенциал да са лоялни служители, но те не са интегрирани на пазара на труда. Много от хората с увреждания притежават отлични компютърни способности, достъпна е цялата дигитална култура, но те не са наети на работа. Това предполага, че при новите реалности с изкуствения интелект, те ще бъдат изолирани още повече и всъщност това носи своите възможности и рискове. Това е основният акцент, върху който дискутираме днес", изтъкна тя и допълни, че дори хората с увреждания да са високо образовани, компаниите не смятат, че би било добре да ги наемат за свои служители.
"Те приемат, че човек с увреждане, независимо дали вътрешно или физическо такова, не им носи добър имидж. Приемете, че това е някакъв вид система на дискриминация от близкото минало, но тя не е прекратена, а все още съществува“, поясни Диана Инджова.
По думите й, има държави, които са далеч по-толерантни в това да включват хора с увреждания. Навлизането на AI няма да е лесно и може би в един момент хората ще останат на заден план като възможни работници, ще трябва да се търсят други решения.
"Сериозният проблем за всички нас е – чрез новите технологии ще помогнем ли или още повече ще увеличим изолацията на хората с увреждания, които така или иначе живеят в дългосрочна безработица. Ако ще разчитаме само на субсидирана заетост, тя не работи, ако нямаш достъпност, на теб ти струва по-скъпо да ходиш на работа, плащайки за таксита или на хора, които да ти помагат. Идеята е, новите технологии да помагат както в трудовия процес, така и в социализирането на хората с увреждания", отбеляза д-р Диана Инджова.
Още аспекти по темата, чуйте в разговора на Елисавета Белеганска в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..