Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата на село - най-щастливи

Приятелският и семейният кръг са определящи за щастието на децата. Това показва национално представително проучване „Гласовете на децата“, проведено сред подрастващи, които са между  9 и 17 години, поръчано от УНИЦЕФ - България. Мнозинството от  децата - 81%, твърдят, че се чувстват щастливи, което е с цели 22 пункта повече от предходното изследване, проведено през 2001 година. 
Друг положителен резултат, който УНИЦЕФ отчита, е, че съвременните деца са по-информирани за опасностите около тях (като употреба на психоактивни вещества и алкохол) и за правата си, в сравнение с връстниците им преди години . 
Проучването е проведено през 2017 г., а  изследваната съвкупност се състои от 585 респонденти, от които 402 представляват националната извадка, а 183 респонденти са от малцинствени етнически групи, в институционална грижа и деца с увреждания. Целта е да се проучат нагласите на децата и младите хора в България по широк спектър от теми: щастливи ли са, как се чувстват в училище и вкъщи, в каква степен са интегрирани в съвременното общество, употребяват ли психоактивни вещества, чувстват ли се в безопасност, информирани ли са, знаят ли правата си, какво очакват от политиците и как виждат своето бъдеще. 
Макар възрастта, полът, населеното място и етническата принадлежност да не са сред факторите, които определят в голяма степен чувството за щастие, интересна подробност е, че децата в селата са най-щастливи, посочи Наталия Георгиева, консултант към УНИЦЕФ - България. 
Макар съвременните деца да проявяват критичност към училището, те са удовлетворени от посещението в него. Учителите са и на второ място сред хората, на които те имат най-голямо доверие, а логично - децата вярват най-много на родителите си. Най-ниско доверие подрастващите имат към правителството, президента и съда, като дори църквата изпреварва по доверие сред институциите. 
От проучването става ясно още, че половината от децата знаят за техни приятели, съученици или връстници, че пушат, като почти толкова свидетелстват за употребата на алкохол. Съпоставката на нагласите през 2001 и 2017 г. показва, че преди 16 години децата са били много по-скептично настроени по отношение на ситуацията в страната. 
Сега българските деца са оптимисти за собственото си бъдеще. Приблизително две трети от тях считат, че животът им ще бъде по-добър от този на родителите им, а 15% - че ще бъде много по-добър. Затова и 57% от респондентите искат да останат да живеят в България след като завършат училище, а 22 % да се преместят в друга държава. 
За да осигурят по-добро бъдеще за децата, от ДАЗД изготвят нова Национална стратегия за детето, която е с времеви хоризонт 2019 - 2030 г. 
Основните принципи, които се залагат в Националната стратегия, се базират на тези, които са приети в Конвенцията за правата на детето на ООН, а именно - недопускане на дискриминация; най-добър интерес на детето; право на живот, оцеляванe и развитие; право на детето да бъде чуто и неговото мнение да бъде взето предвид.
Още по темата - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Илиев

"Форум", 21.02.25: Трети отстранен от ОИК районен кмет след последните местни избори

Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: -   Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..

публикувано на 21.02.25 в 18:55
Ема Цветанова от

“Писателница” - инициативата, която популяризира творческото писане сред младите хора

“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..

публикувано на 21.02.25 в 18:10
Георги Вулджев

Бюджет 2025 е като този на служебния кабинет, но с "козметични разлики"

Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..

публикувано на 21.02.25 в 17:41
Водещият Боян Бочев с част от Ogi 23

Бандата Ogi 23 празнува 20 години на сцена

Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша.  Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..

публикувано на 21.02.25 в 17:41

Помагат ли новите технологии за интеграцията на хора с увреждания?

Конференция на тема “Хората с увреждания и развитието на новите технологии – възможности, рискове и перспективи“ се проведе днес в София, организирана от Глобалното движение за хора с увреждания. Специален гост на събитието беше председателят на Европейския икономически социален комитет Шеймъс Боланд. Как технологиите променят живота на..

публикувано на 21.02.25 в 17:33
Копривщица е едно от огнищата на българското Възраждане

Фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” събира почитатели на традициите

На 1 и 2 март в единствения град-музей в България - гр. Копривщица, ще се проведе мини фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” .  “Фестивалът трябваше да се проведе през декември, около Коледните празници, но поради забавяне на финансирането му, се отлага за началото на март”, разказва Стоян Павлов - председател на Народно читалище “Хаджи Ненчо..

публикувано на 21.02.25 в 16:31
Пламен Димитров

Пламен Димитров: САЩ и Европа вече имат различна визия за международния ред

Има сигнали за нов световен ред и пренареждане след провелата се конференция по сигурността в Мюнхен и изказванията на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който в речта си показа ясно, че Америка на Тръмп се отвръща от Европа. Темата коментира пред Радио София Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество. "Ако преди 20 януари,..

публикувано на 21.02.25 в 15:53