Наш гост днес бе Марион Пошман, носителка на редица награди за поезия и проза. Тя е сред големите таланти на съвременната немска литература. Родена в Есен, тя завърша германистика, философия и славистика, а днес живее и твори в Берлин. Марион Пошман е автор на 5 стихосбирки, 4 романа, новела и сборник с есета, за които получава над 30 литературни стипендии и отличия. Книгите ѝ „Черно-бял роман“, „Слънцестояние“ и „Боровите острови“ получават номинации за книга на годината.
Преди 5 години тя беше в България, за да представи „Слънцестояние“, а сега българската публика ще се запознае с „Черно-бял роман“.
„Книгите ми имат различни теми, но може би мога да кажа, че моите образи са винаги фигури, които се намират в крайни, гранични ситуации. Субектът и неговата цялостност, неговата неприкосновеност, винаги са поставени на някакво изпитание“, разказа ни Марион Пошман.
"В „Черно-бял роман“ става дума за група немски инженери, които отиват в Магнитогорск, Урал. Те работят в най-голямото стоманообработващо предприятие в света, върху една инсталация, по която тече газ. Работят по един проект за подобряване на условията на живота там. Намират се в особена ситуация, зимни условия, гигантски пейзаж, гигантска инсталация и въпросът е - какво прави този гигантски пейзаж и тази гигантска индустрия с индивида, с човека.
Романът излезе 2005 година и всъщност в него аз се връщам в едно мое собствено автобиографично изживяване. Аз в средата на 90 години сама имах възможността да отида в Магнитогорск и да поживея там няколко седмици.
Бях изключително впечатлена от този гигантски размери във всяко отношение, с които се сблъсках там. Дълго мислих как бих могла да опиша всичко това. Този процес продължи 10 години - докато започна писането на романа и докато той излезе."
Целия разговор на Катя Василева с Марион Пошман – чуйте в звуковия файл.
След решение на Столичния общински съвет (СОС) две от нощните автобусни линии в София бяха спрени, а останалите две работят само в събота и неделя . Според Димитър Петров, столичен общински съветник от "Продължаваме промяната-Демократична България", до решението се е стигнало заради ангажираността на 9 шофьори в нощните линии, а няма..
Удължаването на Слатинския участък от третия диаметър на метрото се очаква да приключи през 2027 г. Трасето ще обслужва над 75 000 пътници, което е над средното натоварване на линиите на метрото. Освен това участъкът ще минава през територия, която не е добре обслужена транспортно. Участъкът е изцяло подземен. Пет са метростанциите, които..
Днес ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Преди обяд на места в низините и котловините ще има мъгла или ниска облачност. Топло време с максимални температури между 12° и 17°, по крайбрежието на морето 9°-12°, в София – около 13° . По Черноморието в сутрешните часове облачността ще бъде значителна, но бързо ще намалее и през по-голямата..
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..