Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проект на болница "Шейново" оказа помощ на 25 семейства

Родителите на недоносените деца имат нужда от социална и медицинска подкрепа

Снимка: БГНЕС
Преди Коледа в "Часът на здравето" обърнахме внимание на най-ценните грижи - тези за новородените. Семействата на ненодосените бебета и децата с проблеми в развитието имат нужда както от социална, така и от медицинска помощ. Това е и целта на проект, реализиран от Втора АГ болница "Шейново", благодарение на който през тази година са подпомогнати 25 семейства с недоносени деца, деца с увреждания или проблемно развитие. Проектът, по който е закупена и апаратура за недоносени деца, е подпомогнат от Диаконията на град Франкфурт и българо-немската фондация „Приятели 2006" и цели осигуряване на правилна грижа и помощ за новороденото при домашни условия и обучения на родителите. Проектът "Ранен старт живот" включва и акушерска помощ за новородените, обясни директорът на болница "Шейново" д-р Румен Велев:

"Включването на акушерската помощ даде възможност на семействата да получат и медицинска помощ за отглеждането на техните дечица. Знаем от практиката, че когато едно детенце е недоносено и е пролежало в болницата месец и половина - два, понякога и повече, при изписването му вкъщи родителите са в стрес и не знаят точно какво да правят, като говорим за елементарни грижи - хранене, къпане, физиотерапия. Включвайки акушерската част (към проекта) ние дадохме една много сериозна подкрепа на тези семейства в тази област".


Д-р Румен ВелевПроектът предвижда и психологическа, и социална подкрепа. За работата с всяко семейство е изготвен специален план. Акушерките от болницата са направили над 350 визити в семействата на децата, социалните работници - над 800. Същевременно, ако бебето има нужда от медицинска помощ, са придружавали близките по време на посещението при специалист:

"Всъщност осъществявахме контакта между семействата и социалните работници още докато дечицата бяха тук (в болницата), така че да могат да се опознаят и да си имат доверие и след изписването направо да се започне работа по програмата"


В проекта са се включили 5 акушерки от болницата и трима социални работници. Според д-р Велев, патронажната грижа би помогнала за подобряване на здравния статус на децата. През следващата година проектът ще продължи в социалната му част, като болницата ще търси финансиране и за специализирана помощ на семействата.

Един от социалните работници по проекта е специалистът по ранно детско развитие Мадлен Ефтимова. Тя е помагала на семействата на общо 13 деца, сред които и три двойки близнаци. Освен консултиране на близките за грижата, от която се нуждаят децата, много важна е и емоционалната подкрепа и осигуряване на контакт с медицински специалисти при нужда:

Снимка"Координираме сътрудничеството на всички участници, изготвяме график на работата, съгласуваме го с всички участници, след което съдържанието и методите, съвместно с родителите, прилагаме в ежедневието на детето и на семейството. Всъщност интердисциплинарният екип включва неонатолози, акушерки, социални работници, а след като изпишат детето от болница и личният лекар. И други специалисти се включват, ако здравословното състояние на детето изисква това".


Мадлен Ефтимова отбеляза, че раждането на недоносено дете е шок за семействата им и при тази ситуация е важно за родителите да осъзнаят, че не са сами. Точно това е и ролята на социалните работници - да съдействат на родителите и да ги подкрепят във всичко, което им предстои.

Още за помощта, оказвана на семействата с недоносени деца - чуйте разговора с д-р Румен Велев и с  Мадлен Ефтимова!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Прекрояването на районите за планиране не бива да прекъсва изградените връзки

Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..

публикувано на 19.12.24 в 15:40
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Очакваме регулацията на мобилните телефони в училище на ниво ЕС

Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..

публикувано на 19.12.24 в 15:06
Маестро Владимир Кираджиев

Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР с концертно изпълнение на операта "Порги и Бес"

Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..

публикувано на 19.12.24 в 14:18
Кметът на гр. Нови искър Владислав Владимиров

Кметът на гр. Нови искър с амбициозната цел до 4 години да отворят 4 детски градини

Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..

публикувано на 19.12.24 в 13:14

Предлагат в Кюстендил училищата и детските градини да плащат такса "смет"

От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес.  Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..

публикувано на 19.12.24 в 11:48

Столичният инспекторат спечели дело срещу нарушение за замърсяване

Столичният инспекторат спечели дело с най-високата наказателна стойност за установено нарушение - 50 хил. лв., срещу строителна фирма, която е станала причина за замърсяване на улица в ж.к. "Малинова долина". Победата в съда е закономерно следствие от усилията на администрацията на Васил Терзиев да подобри успеваемостта на Столична община във всички..

публикувано на 19.12.24 в 11:09