Около 40% от жените в репродуктивна възраст са засегнати от миома на матката. Именно миомната болест е най-честата причина за операции в гинекологията. Около това менение се обединяват специалистите в областта. При миома на матката е възможно да няма никакви оплаквания. Възможни са обаче и много тежки форми на болестта, които да инвалидизират пациентката. Лечението е според собственото състояние на всяка жена и всеки случай е различен. Не при всички пациенти се налага оперативна намеса, обясни директорът на АГ болница "Света София" д-р Гергана Коларова.
Миомата е хормонално зависим тумор. Най-честата причина, поради която се появява, е недостатъчният баланс между двата вида хормони, които се отделят от яйчника – естроген и прогестерон. Когато няма достатъчно добра продукция на прогестерон, оргнизамът го отчита и тези дами са по-предразположени към образуване на миома, каза д-р Коларова. По думите й, нераждалите жени са по-склонни към образуване на миома:
Ние, гинеколозите, казваме така: Когато една матка не ражда деца – ражда миоми. Когато намалее продукцията на прогестерон, това се случва при недостатъчно качествена овулация, тогава релативно се увеличава количеството на естрогените и това може да доведе до миома. Разбира се, винаги има изключения. Виждаме малки миомни възли и при млади момичета, но това са девойки, които имат и други здравословни проблеми, но при всички случаи са хормонални.
Миомата може да се окаже проблем при забременяване и износване на плода. Това зависи от мястото, където е разположена. Има позиции върху матката, където биха попречили на имплантирането, допълва д-р Гергана Коларова. Ако една жена забременее успешно при наличие на миома, по-късно образуващата се плацента започва да продуцира огромни количества естроген и прогестерон. По тази причина миомата, която е в наличност, започва да расте заедно с плода, защото тя се "храни" с хормоните.
Какви са възможностите за лечение – чуйте в звуковия файл.
За 11-а поредна година по случай великденските празници доброволци от сдружение "Бъди човек" зарадваха възрастни хора, като им занесоха пакети с трайни хранителни продукти. Дни преди това – от 17 до 19 април, в зала "Арена Самоков" се събираха дарения, които бяха пакетирани и занесени от младите хора до над 450 нуждаещи се хора в общинския..
Европейската комисия (ЕК) е предприела преразглеждане правилата за въздушния транспорт, с което могат да бъдат засегнати досега извоювани права на пътниците, сигнализират организации за защита на потребители. Текстовете в действащия и в момента регламент са от 2004 г. В новото предложение се залага по-голямо закъснение на полет, за да..
Писателят Милен Хальов се завръща с нова книга "Общежитие за чудовища - Детето от пророчеството“. Пред Радио София авторът сподели, че третата част на трилогията е финалът на историята. "Който е стигал до финала на втората книга, знае точно къде съм оставил персонажите, че има един тиктакащ механизъм, който ме накара много активно да събера..
"Написана като любовно писмо към невъзможното, "Bravery" е колкото силна, толкова и ранима. Песен за тези, които са се опитвали да поберат целия океан в една чаша", казват в профила си в социалните мрежи IVA за новата си песен. Ива и Елена Тодорови - сестрите от група IVA , представят в ефира на Радио София новата си песен , която е посветена на..
Бъдещето на ядрената енергия, образованието и изкуствения интелект обсъдиха експерти от ЦЕРН и Силициевата долина на специален форум в София (Fusion Future Conference - FFC). Учени, бизнес лидери и представители на институциите дискутираха ключовата роля на ядрения синтез в глобалната енергийна трансформация и възможностите за развитие пред..
Над 50 театрални спектакълаи над 70 филма и филмови етюди могат да видят жителите и гостите на София на 36-часов театрален и кино маратон в НАТФИЗ. Най-мащабното студентско арт събитие за първи път ще продължи 3 дни – на 25, 26 и 27 април. Елизабет Димчева, Николай Тодоров, Крум Царибашев, Алекс Стоянов и Емануил Цонев ще бъдат част от 36-часовия..
Божидара Стоянова следва духовен път, който се базира на баланса и лекотата. Тя среща своя учител, когато вече наистина не може да върви сама, когато е готова. Както гласи и древната поговорка. " Моят ментор ме откри в момент, когато бях "позабатачила нещата" . Бях пооплела конците. Интересното е, че аз срещнах моя учител, чрез друг негов ученик...