Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Тодор Кантарджиев призова родителите:

Малките деца не трябва да бъдат водени в страни, в които има морбили

В най-голям риск са бебетата до 13-месечна възраст и неваксинираните заради други заболявания деца

2
Снимка: Архив
Едно от ваксинопредотвратимите инфекциозни заболявания отново ни напомни за себе си през изтеклата седмица - морбили, наричано дребна шарка или брусница. Случаи на заболяването бяха регистрирани в област Благоевград, както и при 37-годишна жена от София, завърнала се от чужбина. От Министерството на здравеопазването заявиха, че към момента не може да се говори за епидемия, а за епидемичен взрив.

Здравните власти призоваха родителите да проверят дали децата им са ваксинирани и при пропуски да бъдат взети мерки. Ваксината се поставя от 13-месечна възраст, като има последваща реваксинация на 12 години. Тя е в състава на трикомпонентна ваксина, в която са включени и имунизации срещу заушка и рубеола. Заболяването морбили е силно заразно, заради което до наричат "болестта на първата среща". Инкубационният период - от контакта с болен до проявата на първите симптоми, обикновено е 1-2 седмици.

Проф. Тодор КантарджиевКърмачетата не бива да бъдат излагани на контакт с хора, пътували скоро в чужбина, а децата, навършили 13-месечна възраст трябва да бъдат ваксинирани, заяви пред Радио София директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.

"В най-голям риск са две групи деца - неваксинираните деца, поради ненавършена възраст (13 месеца) и неваксинираните по медицински показания - например деца с астма. Затова съветът ми е: деца, които не са ваксинирани, не бива да бъдат водени в страни, в които има морбили в момента. Казвам за родители, които след месец и половина масово ще тръгнат до съседна нам страна за Великден".


Хората, които не са боледували и се връщат от чужбина, не бива поне седмица да се срещат с деца, а 21 дни след завръщането да не се срещат с деца до 13-месечна възраст, призова специалистът.

Не всички хора еднакво реагират на ангиненното дразнене на ваксина. Има известен процент от хора, които не реагират и не създават антитела. Именно затова се прави и втората ваксинация на 12-годишна възраст, обясни проф. Кантарджиев. Около 90 - 95 процента от ваксинираните имат траен имунитет за цял живот.

Още за заболяването - чуйте в прикачения звуков файл!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Спаси София

Нови платформи на столични спирки ще улесняват качването и слизането

Нови спирки на градския транспорт ще бъдат изградени в столицата, анонсират от "Спаси София". При тях се предвижда поставянето на специални платформи, които правят качването и слизането от превозните средства по-достъпно и безопасно. Платформите са на нивото на тротоара и “удължават” спирката до вратите на превозните средства. Така се осигурява..

публикувано на 03.05.24 в 19:03

Свободен достъп до експозиции, боб чорба и влизане в бойна кабина на 6 май

Националният военноисторически музей (НВИМ) и тази година ще отбележи празника на Б ългарската армия 6 май с вход свободен за посетители  на постоянната си хронологична и външна експозиция . От 10.00 до 17.00 ч. свободно могат да бъдат разгледани и временните изложби „Армията във време на промени“, „Белезите на войната:..

публикувано на 03.05.24 в 16:50

Криптовалутата има предимства и при даване и получаване на дарения

Криптовалутите са първите представители на технологията, която ще промени света. Неутрални, защитени, недискриминиращи, децентрализирани, бързи и прозрачни , криптовалутите предлагат страхотен начин за изразяване на човешки емоции без ограничение, и ще допринесат за постигането на положителна промяна в обществата по света, убедени са експерти...

публикувано на 03.05.24 в 15:45
Снимки: Младен Петков

Седмицата в САЩ: Кои, как и защо провеждат пропалестинските протести

Студентските пропалестински протести продължиха и тази седмица в Съедините щати. На места университетите постигнаха споразумения с протестиращи, но в някои кампуси интензитетът им нарасна и се стигна до полицейски рейдове, информира Младен Петков от Вашингтон. Поне две хиляди души в цялата страна са арестувани по данни на местни медии...

публикувано на 03.05.24 в 15:18

"Game Changers" - саундтрак на София и отношението ни към нея

„Game Changers - ода за един град“ е музикален аудио проект за София на Данислава Делчева. Премиерата му е на 10 май, от 20.00 часа, в „Топлоцентрала“. Вдъхновението за него идва от градската среда и начина, по който се свързваме с нея, каза пред Радио София авторката Данислава Делчева. В основата на албума стоят документални звуци от градския..

публикувано на 03.05.24 в 14:11

"Готови ли сте за Великден?" учи какво се е правело някога във всеки ден от Страстната седмица

Националният етнографски музей представи последното издание „Готови ли сте за Великден?“. От него читателите ще научат какво се е правело някога във всеки ден от Страстната седмица. Пред Радио София гл. асистент д-р Иглика Мишкова – зам.-директор на Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН обясни, че това последно..

публикувано на 03.05.24 в 12:54

"Образ и присъствие" - изложба на Катерина Кацарова

Изложбата продължава до 9 май и може да бъде разгледана всеки работен ден от 14.00 до 17 .00 часа. Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 03.05.24 в 12:46