Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Димитров: Фолклорът е огледало за един народ

| обновено на 25.02.19 в 15:13
Христо Димитров
Снимка: Катя Василева

В седмицата, когато ще се закичим с мартеница и ще отбележим националния ни празник, отново се обръщаме към всичко изконно българско. Всяка година на 3 март се изправяме пред паметниците на признателността, увековечаващи подвига на тези, които дават живота си за Освобождението на България.  

Патриотизмът е генетичен, казва създателят, продуцентът и хореографът на Националния фолклорен ансамбъл “Българе” Христо Димитров.  За него най-големият български празник е именно 3 март, който не бива по инерция да се превръща в уикенд почивка. По думите му, без да критикува държавата, е необходимо да се отделят повече средства за посрещането на този национален празник, за да се превърне той в нещо обединително за традиционно разединеното ни общество.

Той, обаче е категоричен, че българският дух е много силен и не може да се пречупи. Израз на това е завръщането отново към фолклора, който пък е показателен за новото българско възраждане.
На 26 февруари ансамбъл “Българе” отново ще вдигне публиката на крака със спектакъла “Осмото чудо”. Такова чудо са неравноделните ритми в българския фолклор. Можеш ли да си представиш как един Моцарт, един Бетовен, Бах, които са епохи в музиката, работят с размер 2/4, ¾, 4/4 и някаква баба от пазарджишко, която изобщо не знае, че съществуват ноти и по всяка вероятност дори не може да чете, прави хетерометрични редици или смесени размери, в които единият такт е ⅞ с първо удължено време, а вторият такт е 15/16 с пето? Как става тази работа? Не е ли чудо това.

Според продуцента, ако ние имаме такъв богат фолклор, с който превъзхождаме останалия свят, значи не сме прост народ. Освен това фолклорът е най-доброто огледало за един народ дори за една етнографска група или дори за едно село. Взимаш фолклора му и разбираш за какви хора става въпрос. Например Добруджанските песни са повече за работа и за любов, а Македонските повече за битки, за войводи. Това показва характера. Родопчаните нямат нито една песен за работа - те пеят за любов, за мъката, казва хореографът.

Фолклорът не е единственото голямо богатство в страната ни. Според Димитров дори така характерната за страната ни бедност не е задължително лошо нещо, защото богатството не прави хората по-щастливи и като пример процентът посочи нарасналия брой на самоубийствата в много по-богати и развити държави от нашата.

Въпреки ангажиментите му с ансамбъла, Димитров се захваща и с реализирането на телевизия, защото в страната ни има достатъчно много хора, които искат да рушат и да плюят. Има също така и достатъчно медии, които показват само негативни неща, измислят си сензации и т.н. Тръгвам да правя това с една идеална цел, казва той. И обещава телевизията да представя страната ни в по-добрата ѝ страна, а дори и лошите неща да бъдат казвани по положителен начин.

Според известния хореограф, всичко може да бъде политика, дори новото възраждане, за което говори, е политика, а най-големият политик у нас е бил Левски, но на нас ние трудно да го разберем, защото не сме на духовната висота, на която е бил той. Въпреки това, в момента живеем във времената, за които той е мечтал.


Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Благородна Здравкова

Нов зам.-кмет по културата, образованието и спорта има София

Благородна Здравкова заема позицията заместник-кмет на София по направление ''Култура, образование, спорт и младежки дейности'' от 7 януари, съобщиха от Столичната община. До момента тази длъжност се изпълняваше от Яна Генова. Здравкова има дългогодишен административен и управленски опит в сферата на културата. От 1995 г. работи изцяло в..

публикувано на 06.01.25 в 19:29

"Форум", 06.01.25: 2024 година и 2025 година - равносметка и очаквания

В първото за годината издание на предаването "Форум" гости са социологът Павел Вълчев от Алфа рисърч и политологът  Христо Панчугов. Заедно с водещия Лъчезар Христов ще обсъдят следните теми: 2024 год. и 2025 год. - равносметка и очаквания До този момент и ГЕРБ, и "Демократична България" не са коментирали официално преговорите и дали е възможно..

публикувано на 06.01.25 в 18:15

Доброволци ще възстановяват изоставен парк в район "Слатина"

Гражданска инициатива за възстановяването на добре позната от миналото градина в столицата набира популярност в социалните мрежи. Мини паркът се намира между сградите на Философския факултет към Софийския университет “Св. Климент Охридски” и стадион “Академик”. Инициативата за възстановяването на градината е на Андрей Димитров, студент по..

публикувано на 06.01.25 в 17:27

Въпреки Шенген, отново има проблеми за българските превозвачи

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим, но до колко това се отразява и върху международните превози на стоки и товари.  След огромната ни радост, с която посрещнахме новината (за влизането ни в Шенген по суша) и огромното желание и очаквания, малко се..

публикувано на 06.01.25 в 16:24
Ричард Алибегов

Към момента не пипаме цените заради допустимата цена, която клиентът може да плати

От 1 януари ДДС за ресторантьорските услуги отново стана 20%. Причината е, че със започването на годината спря да действа по-ниското облагане от 9%, прието със Закона за ДДС още по времето на ковид кризата и многократно удължавано от тогава. По същата причина от началото на годината отпадна и нулевата ставка за хляба и брашното и тя отново е 20%.  В..

публикувано на 06.01.25 в 15:43
Бащата на холографията Габор Денеш е нобелов лауреат

Изложба представя малка част от унгарските изобретения, които ползваме всеки ден

На територията за любопитковци - ТехноМеджикЛенд в София, от 7 януари ще бъде показана изложба с унгарски научни постижения и технологични иновации . Съорганизатори са Институт Лист и Центърът за научни приключения "Агора" от унгарския град Дебрецен. От десетки изобретения, дело на унгарци, ще бъдат представим само 15, съобщи пред..

публикувано на 06.01.25 в 15:41

"Модата" от София превзе и Перник: Младежи вилнеят в търговски център

Тийнейджърската мода от моловете в София превзе и Перник. В един от големите търговски обекти младежи на възраст между 14-18 години предизвикват безредици, бият се, не търпят забележки, ругаят клиентите и персонала, алармират перничани. Последният сигнал подаден в полицията е от края на миналата седмица, когато група тийнейджъри са замервали..

публикувано на 06.01.25 в 15:08