След като са направени корекции относно възрастта, пола, индекса на телесна маса, нивата на холестерол, кръвно налягане и използването на тютюн, се е изяснило, че хората, които пушат електронни цигари имат 34% по-голям риск да получат сърдечен удар. Освен това те имат с 24% по-голям шанс да развият коронарна болест и с 55% е по-вероятно да страдат от депресия или тревожност, показва проучването.
„Досега малко се знаеше за кардиоваскуларните събития и връзката им с използването на електронни цигари”, казва Мохиндър Виндхиял, асистент-професор в Медицинския университет в Канзас, който е и водещ автор. - Данните подсказват, че трябва да се предприемат повече мерки за осъзнаване на опасността от електронните цигари”
В България след водещата здравна парламентарна комисия членовете на образователната комисия също одобриха промени в Закона за здравето, с които се предлага регламентирана забрана за пушене на изделия за водна лула, несъдържащи тютюн, както и ограничения в продажбата за деца.
По данни от изследване на СЗО България се нарежда на пето място сред 42 страни по пушене на наргиле поне веднъж седмично сред децата между 11 и 13 години и второ място сред 15-годишните.
След породените дискусии за и против предложените рестрикции повече яснота надяваме се да внесе д-р Гергана Гешанова, която е специалист по вътрешни болести и по превантивна медицина, председател на Национална коалиция за живот без тютюнев дим.
Мерките срещу пушенето и "модата" на наргилето - и у нас, и в Европа - даже закъсняха - категорична е д-р Гешанова. - Явно не си даваме сметка каква е вредата. Битува някакво убеждение, че щом димът минава през вода, то вредата е по-малка. Остават малки частици, които остават, не само се вдишват, но и навлизат по-дълбоко в дробовете. Горенето и ароматите допълнително влияят негативно върху различни системи на човешкия организъм.
Създаваната от пушенето зависимост не води до добро, и това трябва да осъзнаят младите хора.
Освен всичко останало "водната лула" се ползва от много хора и това води до разпространение на туберкулоза, някои форми на хепатит и други заразни болести.
Чуйте още по темата в разговора с д-р Гергана Гешанова.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..