В община Костинброд, която е с население от около 18 000 души, се предлагат няколко вида социални услуги.
Домашният социален патронаж е създаден още през 1989 г. и обслужва социално слаби хора, самотни пенсионери, хора с увреждания и такива без доходи. Услугата се изразява в осигуряване на храна по домовете - топъл обяд, включващ супа, основно ястие, десерт и един хляб. Осъществява се през ден.
В по-ново време са създадени още няколко услуги в Костинброд.
Най-популярната от тях е Дневният център за работа с деца на улицата, за който ви разказахме вчера в Радиоприемница, следва Центърът за социална рехабилитация и интеграция, клубовете на пенсионера и Центърът за обществена подкрепа. Именно за него разказваме повече днес.
Центърът за обществена подкрепа „Промяна“ е услуга в общността. Насочена е към лица, семейства и деца в риск, криза, както и хора, преживели насилие – обясни Анастасия Попова - директор на Центъра. - Все по-разпространена е ситуацията, когато дете става жертва на семейна война. Но най-често в Костинброд са групите с проблеми в поведението спрямо обществено приетото, вкл. неспазване на поведението в училище и правата на другите, агресия, зависимости, бягство от къщи… А също и дефицит в общуването, който не е социален или битов.
Помощ от центъра търсят и родители – при криза във взаимоотношенията с децата, трудности от спецификата на възрастта, възпитателни проблеми и т.н.
За съжаление повечето хора приемат услугата като поправка на нещо счупено или когато нещо им липсва – допълва Анастасия Попова. – Хубавото е, че се отваряме и търсим подкрепа от психолог, социални работници и педагози. Все повече хора осъзнават, че да посетиш такъв център не е признак на слабост, а на интелигентност.
При нас хората намират разбиране, в никакъв случай – упрек или наказание.
Целта на социалната услуга е да направи личността по-независима и самостоятелна.
Чуйте повече по темата в разговора с Анастасия Попова.
Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..
Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..
Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..
Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда. Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...
Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..
Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..
“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..