Една от последните ценности, постъпила в Националния етнографски музей (НЕМ) в началото на 2025 г., е шевично пано от селата в Дупнишко и Самоковско.
Историята за откриването и придобиването е доста любопитна история и за нея пред БНР-Радио София разказа гл.ас. д-р Иглика Мишкова, и.д. зам.директор на НЕМ.
Преди време в социалните мрежи г-жа В. Великова споделя кадри от витрината на един антиквариат в гр. Базел, Швейцария. Предполага, че става въпрос за пано с български шевици.
Води кореспонденция с представител на НЕМ, след което Великова закупува паното, което се оказва с над вековна биография. Стояло окачено в къщата на една изтънчена дама в Базел и поне 100 години никой не посмял да го махне от стената.
Знае се, че е донесено някога от земите на Османската империя.
Дарителката е била подложена на натиск паното да бъде закупено от колекционери и антиквари. Великова обаче предпочела то да бъде на разположение на специалистите и посетителите на Етнографския музей.Подобни пана са били правени още преди Освобождението на България, разказа още д-р Мишкова. Имало е и на първата ръкоделна изложба в Цариград, организирана от Петко Славейков. Те са били ползвани за декорация или като покривки. Така хора от България, живели в космополитния град на империята, вече обличали модерни дрехи, но шевиците намерили друго приложение, с тях внасяли постоянен елемент в дома, който им напомнял за родината.
След Освобождението интересът към шевиците, особено от женските дрехи, бележи бум сред колекционери и ценители.
В момента шевичното пано преминава през процедури на идентификация и реставрация, преди да дойде и момент, удобен за експониране през зрители.
Чуйте разговора на Христина Иванова.
За пръв път, преди да встъпи в длъжност директор на "Екоравновесие" се срещна с представители на неправителствени организации, работещи в защита на правата на животните и доброволци, които помагат в общинските приюти. Дойчин Неновски поема ръководния пост макар и временно, но дава заявка, че ще поддържа активна комуникация с тях. Засега..
Днешният 7 април е Световен ден на здравето и професионален празник на здравния работник. Това е и повод да обърнем поглед към развитието на медицината и иновациите в нея. От 17 часа в иновационен форум “Джон Атанасов” на София Тех Парк ще се проведе петото издание на поредицата за технологии, бизнес и наука Tech Park Talks ...
" Ние сме пазарът с най-много промоционални етикети . Най-добре е да търсим български яйца и агнешко месо. Конкуренцията и по празниците води до възможност да се намерят продукти на нормални цени, не повишени спекулативно . Пазарът е най-добрият регулатор. Друга тема е веригата от производител до краен купувач", каза още председателят на ДКСБТ. Той..
Италианският куратор Алесандро Винчентели представя в София изложбата “Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство“. Проектът ще бъде открит тази вечер в галерия „Куб-Топлоцентрала“. По думите на екипа експозицията изследва невидимата, но интегрална природа на труда – по-специално работата, която остава недооценена или..
Най-новата книга на Ан Апълбаум , носител на наградата “Пулицър“ - “Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света“ , е алармиращ анализ за това как автокрациите си сътрудничат, за да подкопаят демократичния свят, и как ние трябва да се обединим, за да им противодействаме. Днес автокрациите се управляват не от един..