На практика гласуваните днес промени в правилата за прием в общинските самостоятелни детски ясли от Столичния общински съвет (СОС), се уеднаквяват с утвърдените по-рано през годината правила за прием в детските градини. А те са в съответствие със заложените от образователното министерство. Децата, чиито родители работят или са студенти, ще получават повече точки, както и имат брат или сестра в яслата. А срокът за отлагане на постъпване в детското заведение се ограничава до 60 дни.
Удостоверяването на хроничното заболяване вече ще се извършва с решение на Териториалната експертна лекарска комисия (ТЕЛК), а не с решение на Лекарска консултативна комисия (ЛКК).
А от следващата година ще бъде заложен критерият „уседналост“, който вече се прилага за учениците в първи клас и който осигурява на детето възможността да посещава най-близкото до неговата адресна регистрация общинско заведение.
СОС прие и изменения в Системата за прием в първи клас. Правилата влизат в сила още със следващата кампания за кандидатстване в първи клас, която ще стартира в края на този и началото на следващия месец.
Чуйте повече по темата в звуковия файл.
През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и Рило-Родопската област, но главно в югозападните райони ще превалява слаб сняг, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По поречието на Дунав и на места в равнините сутринта ще има условия..
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..