Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не се очаква втори пик на грипа, но вирусите циркулират без почивен ден

С Решение на МС Национална програма предвижда идната есен 150 хил. души над 65 години да бъдат безплатно ваксинирани срещу грип, ако искат

Снимка: БГНЕС

Пикът на грипа тази зима отмина, но циркулацията на вируси продължава.
Все още има хора, които се възстановяват от последствията или усложненията.
Това сигурно ще ги накара да се замислят за цената, която са платили, не само буквално, но и във вид на нерви, пропуснати преживявания със семейството или загуби от служебни отсъствия. И сигурно ще се поинтересуват повече за възможностите за превенция.

Все още се доказват грипни вируси, макар и много по-рядко – обясни пред Радио София проф. Нели Корсун, завеждаща Националната референтна лаборатория „Грип и ОРЗ“ при  Националния център по заразни и паразитни болести.
По думите
ѝ през изминалия сезон е имало доста повече проби за изследване, в сравнение с предходните години, както и по-голям брой пациенти с пневмонии и тежко протичащи усложнения.

По принцип е възможен и втори пик в един грипен сезон, като обикновено В-вирусите са във втората вълна.

Съществуват бързи тестове за грип, но те са подходящи за клиничните лаборатории – да се приложат буквално до леглото на болния, с цел предприемане на навременно и адекватно антивирусно лечение. Заради недостатъчната чувствителност на тестовете обаче се препоръчва при отрицателни резултати да се приложат по-чувствителни методи.

Възможните вируси са много, но ваксини са разработени само против грипните, които са и най-опасни, стана ясно още от думите на проф. Корсун. Чуйте.


През януари т.г. Министерският съвет прие със свое решение Национална програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип и тя ще се прилага до 2022 г. Предвижда тази есен да има безплатни ваксини за около 150 хил. души над 65 години (около 10%).

Авторите и изпълнителите на програмата си поставят още по-амбициозната цел до 2021-2022 г. антигрипната ваксинация да обхване 20-25% от хората над 65 г. в България. Започва се именно с тази рискова група, тъй като е установено, че около 90 на сто от смъртните случаи, в чиято първопричина е грипът, са именно при по-възрастните хора. Това беше съобщено на форум, организиран от Българското сдружение по иновативна медицина.

При среден за ЕС обхват 34%, у нас антигрипна ваксина у нас си поставят само 2 на сто от населението.

Повече за Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип обясни за Радио София д-р Наталия Спиридонова, главен експерт в дирекция „Здравен контрол“ на МЗ. Чуйте.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54