Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Храната - начин на правилна употреба

Здравословното хранене - от бебешка до зряла възраст. Как начинът ни на хранене влияе върху качеството ни на живот и къде е балансът между храненето, диетите, фитнеса и добрия външен вид. На тези теми е посветено днешното предаване “Радиоприемница”.

Храненето като модел и предпочитание към определени храни се създава от ранна детска възраст и е под влиянието на майката. Храненето и теглото на детето през първите 1000 дни, след зачеването на плода, имат огромно значение за неговия растеж и развитието му не само физически, но и интелектуално, както и за риска от хронични заболявания, които се развиват не само през детството, казва проф. д-р Стефка Петрова - специалист по хранителна епидемиология и хранителна политика, ръководител на групи за разработка на национални препоръки за здравословно хранене.

Според специалиста, хранителните навици на бъдещата майка трябва да бъдат адекватни на потребностите на една бременна жена. Екстремно ниските килограми, свързани с модерните модни възприятия за женската фигура, могат да доведат до сериозни рискове за развитието на бебето. Не по-малко е влиянието на затлъстяването на жената преди забременяването, защото може да доведе до гестационен диабет или увеличаване на плода и съответно рисковете, свързани с това.

Много важно е с какви килограми и какъв хранителен статус тръгва една жена през бременността. Всички жени знаят, че най-полезно за детето, поне през първите месеци, е да бъде кърмено, защото кърмата е и храна, и вода (на бебетата не се препоръчва да се дава вода). Кърма при поискване - когато поиска и колкото поиска, е най-добрият вариант за хранене на детето и това намалява рисковете от затлъстяване на детето и му дава по-добър имунитет, казва д-р Петрова.

След като бебето стане на около 6 месеца трябва да се захрани. Това става със зеленчуково пюре, по-късно месо и риба в малки количества, яйчен жълтък и т.н. до годинка. Като през този период храната трябва да е разнообразна и не е препоръчително да се дават плодови сиропи. Майките спокойно могат да дават и консервирани храни, защото те са направени по определени формули и са под контрол. Бебешките кухни също могат да бъдат от полза, но те са след определена възраст. 

Много майки след раждането искат бързо да се освободят от излишните килограми и прибягват до екстремни хранителни режими. В момента изключително популярен е кетогенният хранителен режим. Мазнините в този режим осигуряват 80% от енергията, от храните, които се консумират, а се приемат само 5% въглехидрати.

При този режим започва разграждане на мазнините в черния дроб при минимален прием на въглехидрати, тъй като се получават се кетонни тела, които се използват вместо глюкоза за енергиен източник. Този хранителен режим е разработен преди 100 години за лечение на епилепсия и сега набира популярност за намаляване на теглото.

При клинични изследвания се получават положителни резултати за бързо сваляне на килограми, включително и на апетита. Оказва влияние и на хората за контролиране на диабет и при неврологични проблеми. При този режим, обаче, се изключват цели групи храни. Диетата изключва консумацията на всички зърнени храни и продукти от тях (като хляба и тестените изделия, например), картофите, в някои случаи моркови и цвекло, плодовете са ограничени, както и растителнителните мазнини като слънчогледово, рапично олио и др.. Разбира се, захарта и захарните изделия, безалкохолните напитки също са изключени.

Този режим включва много месо, тлъсто и червено месо, различни видове месни продукти като наденици и бекони, риба и яйца, заедно с млечни масла, сметана, мас, кокосово масло и др. При дълготрайно прилагане (повече от 2-3 месеца) на този режим има сериозни рискове за здравето, казва д-р Петрова и посочва, че се развива недостиг на много минерални вещества - магнезий, калий, калций и се препоръчва приемът им като хранителна добавка.
Освен това има дефицит и на хранителни влакнини, които влияят върху микрофлората в червата. Затова д-р Петрова препоръчва умерено, балансирано хранене, което трябва да ограничава въглехидратното хранене за сметка на умерено увеличение на мазнините, но без да бъдат изцяло изключени въглехидратите.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00