За да разберем повече потърсихме проф. Борислава Танева, заместник-ректор на Музикалната академия и председател на фондация "Пианисимо". Открихме я на път за летището, за да посреща първите гости на фестивала.
Настроението на всички е прекрасно, с първа пролет идва и първият концерт тази вечер. Ще можете да чуете малтийската пианистка Триша Доун Уилямс с една изключително нестандартна програма, с абсолютно съвременно отношение към инструмента, специално написани за нея творби, свързани с най-съвременни технологии - мултимедия и дори електронни гривни, с които се извличат звуци от пианото, които се генерират от движенията на мускулатурата на ръката - разказва тя в ефира на Радио София.
Триша Доун Уилямс ще изнесе и уъркшоп в събота между 11 и 13 часа в Националната музикална академия, със свободен вход.
Съботната вечер е за гръцкия пианист Константинос Дестунис, а неделята - за София Меликян, арменка, която обаче живее и работи в Испания.
Очертава се уикенд със средиземноморски привкус - смее се Борислава Танева и продължава (вече съвсем сериозно) - с многото работа (цяла година всъщност), която се крие зад тази програма и с удивителния факт, че един фестивал за съвременна музика успява да просъществува вече 22 години.
Продължаваме с програмата - в края на следващата седмица са концертите с пианисти от Япония (петък) и България. В събота, на 30 март, Маргарита Илиева ще представи една изцяло българска програма с клавирни сонати, някои от тях писани през миналия век, други съвсем нови, специално писано за фестивала, а на следващия ден ще можем да чуем Стефка Перифанова, отново с интересна програма и премиера на произведения на Владимир Джамбазов.
Финалът е от 5 до 7 април с гости от Холандия и Ирландия.
По традиция, входът за всички концерти в рамките на фестивала е безплатен.
Чуйте разговора на Лили Големинова с проф. Борислава Танева.
Днес през по-голямата част на деня и над повечето райони ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста облачност и на отделни места, главно в планинските райони на Западна и Централна България и северните централни части на страната ще има краткотраен дъжд с гръмотевици. Ще духа слаб, а в Източна България и умерен вятър от..
Днес Радиокафе гостува на с. Житен в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..