За настоящата изложба изработването на каталога, включващ всички изложени картини (а даже и една допълнителна, която е коренно различна като тематика и размер) е било поверено на Людмил Веселинов - известна личност, публична фигура, колекционер, доктор по изкуствознание, допълва гостът ни в студиото. А проучвателната дейност е извършена от Марияна Аврамова, която се "заравя" в няколко архива и събира максимално количество данни, съставяйки много богата биография на родения през 1901 година Иван Табаков. Интересното е, че се появяват все нови и нови факти, защото покрай изложбата различни хора се свързват с нас и ни разказват за Иван Табаков - разказва Лаврен Петров.
Самата изложба се радва на голям интерес от страна на ценителите, а и почти всички творби вече са откупени. Освен художествено стойностни, картините на Иван Табаков са и много красиви - а тези неща не винаги се припокриват - обяснява с усмивка гостът ни. Говорим и за живота на художника, който има богата биография, много интересни изяви и два известни престоя в Париж - единият от 1926 до 1932, вторият - през 60-те години на 20 век. Ние имахме желания да разберем още за тези години, прекарани във Франция, но като малка галерия сме ограничени и все още не сме се свързали с неговите наследници там. Но пък имаме намерение да направим голяма изложба през 2021, когато се навършват 120 години от рождението на Иван Табаков.
Творбите на художника са се радвали на голям успех до 9 септември 1944-та, но и след това той успява да се реализира. Именно в тази двойнствена посока са някои от интересните нови факти, споделени с галериста покрай изложбата, факти, хвърлящи повече светлина върху личността на Иван Табаков.
Бил е отдаден на изкуството, с голяма любов към своето творчество и същевременно е правел неща, поръчкови, които не е харесвал. Буквално преди дни разбрахме повече за неговите убеждения. Те със сигурност са били леви и преди 1944 година и дори се предполага, че първия му престой в Париж е бил може би бягство от някои събития, разиграващи се тогава у нас. Той е и основоположник на представянето на съветски художници у нас. Но същевременно Иван Табаков е бил харесван и близък на двореца, негов приятел в бил известният през 40-те немски посланик и колекционер Бекерле... Една изключително многопластова личност с голямо обаяние - такъв е бил Иван Табаков. След смъртта си той изпада в незаслужено забвение и затова ние с голяма гордост представяме тази изложба - разказва Лаврен Петров.
Макар и собственик на малка галерия, той е убеден, че и една малка галерия може да инициира големи идеи. И дава за пример съвместния проект с Националната художествена галерия, планиран за 2020 г. и свързан с творчеството на Христо Берберов.
А засега великолепните цветя, нарисувани от Иван Табаков ви очакват. Вижте ги, ще добавите пласт красота към ежедневието си.
Чуйте повече по темата в разговора на Лили Големинова с Лаврен Петров.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..
„ Градината на доброто “ е не просто документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..
Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит": "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..
Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..
Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..