За настоящата изложба изработването на каталога, включващ всички изложени картини (а даже и една допълнителна, която е коренно различна като тематика и размер) е било поверено на Людмил Веселинов - известна личност, публична фигура, колекционер, доктор по изкуствознание, допълва гостът ни в студиото. А проучвателната дейност е извършена от Марияна Аврамова, която се "заравя" в няколко архива и събира максимално количество данни, съставяйки много богата биография на родения през 1901 година Иван Табаков. Интересното е, че се появяват все нови и нови факти, защото покрай изложбата различни хора се свързват с нас и ни разказват за Иван Табаков - разказва Лаврен Петров.
Самата изложба се радва на голям интерес от страна на ценителите, а и почти всички творби вече са откупени. Освен художествено стойностни, картините на Иван Табаков са и много красиви - а тези неща не винаги се припокриват - обяснява с усмивка гостът ни. Говорим и за живота на художника, който има богата биография, много интересни изяви и два известни престоя в Париж - единият от 1926 до 1932, вторият - през 60-те години на 20 век. Ние имахме желания да разберем още за тези години, прекарани във Франция, но като малка галерия сме ограничени и все още не сме се свързали с неговите наследници там. Но пък имаме намерение да направим голяма изложба през 2021, когато се навършват 120 години от рождението на Иван Табаков.
Творбите на художника са се радвали на голям успех до 9 септември 1944-та, но и след това той успява да се реализира. Именно в тази двойнствена посока са някои от интересните нови факти, споделени с галериста покрай изложбата, факти, хвърлящи повече светлина върху личността на Иван Табаков.
Бил е отдаден на изкуството, с голяма любов към своето творчество и същевременно е правел неща, поръчкови, които не е харесвал. Буквално преди дни разбрахме повече за неговите убеждения. Те със сигурност са били леви и преди 1944 година и дори се предполага, че първия му престой в Париж е бил може би бягство от някои събития, разиграващи се тогава у нас. Той е и основоположник на представянето на съветски художници у нас. Но същевременно Иван Табаков е бил харесван и близък на двореца, негов приятел в бил известният през 40-те немски посланик и колекционер Бекерле... Една изключително многопластова личност с голямо обаяние - такъв е бил Иван Табаков. След смъртта си той изпада в незаслужено забвение и затова ние с голяма гордост представяме тази изложба - разказва Лаврен Петров.
Макар и собственик на малка галерия, той е убеден, че и една малка галерия може да инициира големи идеи. И дава за пример съвместния проект с Националната художествена галерия, планиран за 2020 г. и свързан с творчеството на Христо Берберов.
А засега великолепните цветя, нарисувани от Иван Табаков ви очакват. Вижте ги, ще добавите пласт красота към ежедневието си.
Чуйте повече по темата в разговора на Лили Големинова с Лаврен Петров.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..