В това ще се убедите, ако чуете разговора с проф. Досю Досков. Той е дългогодишен специалист по УНГ и фониатър, около 45 години е ръководител на единствената в България Клиника по заболявания на гласа и гласова рехабилитация в болница „Царица Йоанна-ИСУЛ“.
Грижата по опазването на човешкия глас започва още от раждането на детето – обяснява проф. Досков. Първите акустични изяви са плачът, детския смях, гукането.
Развитието на говора и певческия глас става до 2-2,5 години. То е възможно само ако има развит център на слуха и нормално нервно-психическо развитие.
Детето започва да възприема много информация чрез слуха – от майката, от бабата, от околния свят.
Много е важно да има добра и честа комуникация в първите години. И понеже детето развива своите способности на базата на фиксиране и имитиране на това, което вижда и чува, важно е кой и как му говори – не става дума само за диалект, а и човекът, който обучава трябва да няма говорни и гласови дефекти (например да е с дрезгав глас или да заеква).
Ако няма развитие до втората година и не говори срички, думи, изречения - детето задължително трябва да се изследва в специализирана лаборатория.
До 7-годишна възраст детето има диапазон една октава. Не е правилно да се насилва гласът, да се принуждава детето да имитира любими певици. Това е нефизиологично и може да доведе до увреди на гласа.
Тук ролята на вокалните педагози е първостепенна. Това, както и умението да се диша с диафрагмата, се учи в НАТФИЗ и в Консерваторията.
Има една стара максима: Който иска добре да говори и да пее, трябва да се научи добре да диша.
За възпроизвеждане на звук през устата участват 40 мускула. Участват 3 системи – дихателната, фонаторна и резонаторна. Гласовите гънки (струни) се състоят от 95% мускул и 5% лигавица.
Човешкият глас има 4 качества: диапазон – тонов и силов, издръжливост (времетраене) и тембър. От 4-те единствено тембърът е постоянна величина.
Уврежданията се дължат най-често на неспазване на хигиената на гласа, подчертава проф. Досков
Момченцата трябва да внимават през пубертета и да не напрягат много гласа си – да няма силно пеене, викове и крясъци. Защото иначе процесът на мутация на гласа (при която той пада с една октава) може да продължи с години, а това води до присмиване, до депресия…
Проф. Досков обърна внимание и на чистотата на въздуха, който дишаме, както и на рефлуксната болест.
Храната и алкохолът например по-малко влияят на гласа (освен ако не предизвикват рефлукс), но фактори като алергени във въздуха могат да навредят на човек с гласово-речева професия – певец, артист, учител, свещеник, екскурзовод…(човек вдишва и издишва средно 16 пъти в минута).
Чуйте повече от проф. Досков в приложения звуков файл от предаването "Часът на здравето".В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..