Когато се срещнахме със Зоя, тя току-що беше взела поредната си награда от конкурса за участие в програмата “Спортни таланти”, но след това ѝ се наложи да се справи с предизвикателството на един обикновен софийски тротоар. Освен липсващите тротоарни плочи, наклонената повърхност, по която Зоя трябваше да се придвижи, беше полуразрушена, парапет липсваше и като цяло пътят напред без чужда помощ беше невъзможен.
Зоя, която се подготвя за състезания в Холандия, ни разказа, че там всичко е достъпно за хора с увреждания и проблемът с придвижването, който се среща у нас, не съществува.
Ние се свързахме с Калоян Карамитов, координатор "Градска среда" на общинската инициатива "Визия за София", за да разберем до каква степен е достъпна столицата ни за хора с увреждания и какви мерки се предвиждат в тази насока за хората, които се нуждаят от специфична инфраструктура.
Той призна, че в сравнение с някой от големите европейски градове, вероятно столицата ни изостава по отношение на достъпността, но през последните няколко години усилено се работи средата да се пригоди, за да могат хората в неравностойно положение не само да се придвижват, а и да се ориентират в самата среда.
Карамитов посочи, че едно от най-важните задачи при планиране на средата, е инфраструктурата да се разглежда като една цялостна информационна система, която да взаимодейства с хората.
Най-голяма стъпка в посока създаване на цялостно достъпна среда в града, обясни Карамитов, е Стратегията за достъпна градска среда, която предвижда да не се издава Акт 16 на сгради, които не са изградили съоръжения за достъпност за хора с увреждания, което ще важи за всички сгради в София.
Той допълни още, че новата наредба на НАГ за градската среда, по която се работи в момента, ще включва всички елементи от градската среда, в това число лампи, кошчета, скосявания, стълбища и подходи на сгради, като ще бъдат предложени съответни критерии за изпълнението им, за да може когато се ремонтира или облагородява дадено пространство, да бъде осигурена достъпна среда за всички ползватели.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..