Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влатко Стефановски: Чрез балканската музика мога да бъда оригинален и свой

Виртуозният македонски музикант и композитор Влатко Стефановски ще излезе отново пред българската публика с колегите си от "Western Balkans Band BG" - Теодосий Спасов (кавал), Васил Хаджиманов (клавишни) от Сърбия, Амар Чесляр - от Босна и Херцеговина на ударните, Йелена Йовович  - вокал от Черна Гора и Дритан Хекурани - бас китара, Албания. 

Концертът на 1-ви юни в Античния театър в Пловдив е част от програмата „Пловдив- европейска столица на културата“. Очаква ни възпламеняваща комбинация от импровизаторски умения, етно-джаз, блус, рок, балкански ритми, наситени с живот, несравним ритъм и спонтанност. 

Едва ли има българин, който да не чувал и препявал „Gipsy song“, песента, превърнала се във визитна картичка на Влатко Стефановски, известен със своята уникална техника и звукоизвличане. 

Блестящ електрически и акустичен китарист, композитор и фюжън музикант, той има свой собствен, разпознаваем стил. Разговорът ни с Влатко Стефановски за предстоящия концерт, музиката, приятелите, вдъхновението и балканската емоционалност, тръгва от България.

„Харесва ми да идвам тук. За пръв път дойдох през 1997 г., когато със Столе Попов работихме над филма „Gypsу Magic“ в „Бояна филм“. От 2000 г. започнах да идвам по-често. 
С Теодосий Спасов създадохме „Балкански коне“. Често се виждаме и работим заедно. 
Аз имам много приятели тук - музиканти, актьори, режисьори, даже и снаха имаме във фамилията от България. Хората тук обичат да ходят на концерти и да показват почит и респект. 
Гладни са за това нещо хубаво да им се случи. Колкото страст влагаш в това, което правиш, с толкова страст ти отвръща и публиката", казва Влатко Стефановски.

"За концерта на 1-ви юни в Античния театър с "Western Balkans Band BG" мога да кажа, че с всеки един от музикантите във формацията се допълваме. 
Миналата година работихме за първи път заедно и сега съм щастлив, че ще имаме този концерт в Античния театър в Пловдив, избран за европейска столица на културата".

Още тийнейджър, Влатко Стефановски създава групата „LEB I SOL“, превърнала се в явление на музикалната сцена в бивша Югославия. Тя има издадени 14 албума и много концерти по света. Как се променят музиката, символите и посланията на Влатко Стефановски оттогава до днес?

„Любовта и страстта ми към музиката са все същите, дори още по-силни. Същият пламък ме държи и сега след толкова много концерти и албуми, но може би сега съм се научил да различавам материалното от духовното. Колкото до хитовете - всеки иска да има хит, но не това е важно за мен. Говорих си с един таксиметров шофьор наскоро и той ме пита над какво ново работя. 

Казах му, че това, което правя, не се вижда на пръв поглед. През януари приключих работата си по музиката към новия филм на Горан Паскалевич. Това не се вижда в момента, но като се види след известно време филма на някой фестивал, пък после като вземе и някоя награда и като го хареса публиката - нещата се случват лека-полека. Скоро свирих със Загребската филхармония. 

Беше голям празник за мен и музиката, която правя - аранжирана за 40 човека оркестър. Имах чувството, че музиката ми изведнъж порасна и стана много голяма, но за да се случат тия неща, понякога отнема много време. Не можеш да кажеш за една нощ - искам „Оскар“. Всички искат, но го получават тези, които имат талант и много щастие и късмет. 

Аз съм рок музикант с широк светоглед. А защо се опирам толкова много на балканската и македонската музика? Защото по този начин мога да бъда оригинален и свой. Никой не може да ми го вземе това. Дали ще успееш да придадеш на тази музика ново измерение, зависи от твоя талант, упоритост, енергия и страст. 

Аз знам и блус да свиря, ама никой няма да ми повярва на мен така, както вярват на Би Би Кинг. Защото не съм брал памук по полята на Мисисипи. Аз съм отраснал в Скопие. Роден съм в Прилеп. Мога да говоря за пътя на тютюна, защото Прилеп е такъв край.“

Какво още каза в специалното интервю за Радио София Влатко Стефановки - чуйте в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35