Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще опазим културното наследство на София

Сграда от комплекса „Царските конюшни“ в София
Снимка: БГНЕС

Столичната община ще подпомага собственици на сгради-паметници на културата, които искат да ги ремонтират. Чрез пилотната програма „Културно наследство“ местната власт ще изготвя инвестиционните проекти за своя сметка, но остава ангажиментът на собствениците сами да намерят финансиране за реализирането на реставрационните дейности.


Опазването на недвижимото наследство е проблем не само за София. Макар че напоследък примерите за разрушаване на историческите или културни ценности да са най-показателни в града ни. Чрез пилотната програма „Културно наследство“ Столичната община ще финансира изготвянето на  инвестиционни проекти за опазването на сгради-паметници на културата. Освен че собствениците ще бъдат административно улеснени при изготвянето на документацията, те ще имат и основанието чрез проектите да кандидатстват за средства по различни програми, като „Красива България“ или за банков кредит.  Целта на СО е да накара собствениците да осъзнаят богатството, което притежават, каза гл.арх. Здравко Здравков. Кметът на София Йорданка Фандъкова споделя, че за да мотивират собствениците към подобна стъпка, самите те показват отговорност към запазване на общинските сгради, които са паметници на културата.
 
Освен програмата за подпомагане през 2015 г. бе подписан Меморандум за сътрудничество от кмета на София и кмета на 3-ти арондисман на Париж - „Маре“. „Маре” е един от най-богатите и интересни квартали на западния бряг на река Сена. Освен с великолепните си сгради от XVI и XVII век той е известен с това, че в него са живели Ришельо и Виктор Юго и в който се намира и музеят на Пикасо. Именно опазването на градски зони е от изключителна важност за хармоничното и устойчиво развитие на градовете, териториите и на начина на живот на жителите. Ето защо СО разчита на експертната помощ в областта на разкриването и експонирането на културно-историческо наследство и зелената система на града.

Резултат от съвместното сътруднечиство, освен работни срещи и архитектурни пленуми, е проектът на сдружение „Възраждане 2016“ за обновяването на историческия квартал около Женския пазар.  

Но за да се опазят сградите-паметници на културата в София, 800 от които са с индивидуален статут, а 40 от тях спешно се нуждаят от ремонт, трябва самите собственици да осъзнаят нуждата и положат усилия за обектите. Именно пилотната програма „Културно наследство“ може да допринесе в тази посока.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)

В трудното има любов и доброта

„ Градината на доброто “ е не просто  документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..

публикувано на 18.01.25 в 12:08

Изненадите на фениксите

Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит":  "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..

публикувано на 18.01.25 в 10:56

Вкусът на киното

Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..

публикувано на 18.01.25 в 10:43

Награди за ценностите и културата

Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..

публикувано на 18.01.25 в 10:28

"Форум", 17.01.25: Редовно правителство, но с цената на какво?

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът доц. Иво Инджов и макроикономистът, експерт в сферата на икономиката на здравеопазването Аркади Шарков. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те обобщиха всички коментирани през седмицата теми: - 2025 - започва ерата на ново поколение в годината на технологиите, изкуственият интелект и новата реалност..

публикувано на 17.01.25 в 19:05

Боровец отбелязва Световния ден на снега с дневна лифт карта от един лев за деца

На 18 януари 2025 г., за 14-и път Боровец ще отбележи Световния ден на снега. Тази година концесионерът "Бороспорт" ще зарадва най-малките любители на ските с дневна лифт карта от един лев за деца от 7 до 13 години и с безплатни едночасови уроци за начинаещи по ски и сноуборд, каза пред Радио София изпълнителният директор на "Бороспорт“ Василия..

публикувано на 17.01.25 в 18:25

София черпи опит от италианския град Реджо Емилия в ранното детско образование

До 18 януари 2025 г. София е домакин на серия от събития, посветени на внедряването на иновативния подход на италианския град Реджо Емилия в ранното детско образование в България. Град Реджо Емилия, познат по света със своя уникален образователен модел, поставя децата в центъра на процеса на учене, акцентирайки върху тяхната креативност,..

публикувано на 17.01.25 в 17:23