Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един град за едно момче

Мястото е Кюстендил - един не много малък, но не и много голям град. Един град, който от Коледа насам се е обединил по един невиждан начин, за да спаси едно от своите деца - 20-годишно момче, което се разболява. Името му е Тони Костов... и тук даваме думата на един от (многото) двигатели на събирането на необходимите за животоспасяваща трансплантация средства - Евгени Серафимов, местен художник, ръководител на школата "Новите майстори" и учител в най-старото училище в Кюстендил.

Тони е едно лично наше дете, на което съм бил класен, пълен отличник, знаменосец на математическата гимназия, с отлични оценки влезе да учи компютърни науки..., описва за Радио София Евгени Серафимов. Щом се разбира за болестта на Тони, в града започват светкавични кампании - усещахме как стотинка по стотинка, лев по лев, минута по минута печелим неговия живот.

Първоначално сумата е 100 000 лева - първоначално изглеждала непосилна, но я събрали. Постепенно се оказва, че лечението е по-сложно, по-скъпо, сумата нараства на 200 хиляди, после на 300 хиляди. Градът събира и тях, надпреварвайки се с времето, правят се благотворителни търгове, ученически представления, включват се училища, детски градини, цялата общност.

В крайна сметка се разбира, че сумата за трансплантацията в Германия е близо половин милион и към този момент не достигат "едва" малко над 30 000 лева - сериозна сума, която вече ни изглежда толкова малка. За да бъде събрана, Евгени Серафимов и Дима Укалска, която завежда отдел "Култура и образование" в общината организират едно Великденско хоро.

Аз винаги съм склонен да търся философския смисъл в нещата и вярвам, че това, което се случва идва да ни каже нещо, да ни научи на нещо. Сега целият град го боли за това наше момче и всички сме така ангажирани и свързани заедно, може би, защото спасявайки него, ние спасяваме себе си.

И целият Кюстендил ще се събере на Великден на площада - всички седем фолклорни състава, които никога не са се събирали досега и всички, които искат да се включат. Както е било някога, всъщност само преди 50-60 години, за Великден се е шиела новата премяна, хората са излизали на мегдана, забравяли са враждите и това, което са делили и са били заедно, тоест формулата я имаме, припомня Евгени Серафимов.

Сега това ще се случи отново, за да се досъберат парите за Тони. На практика това ще стане с помощта на едни стикерчета, които всеки може да си купи за символичната сума от 3 лева ("колкото са и дните на Великден") и да покаже с това своята съпричастност. Всички се надяват времето да е хубави и да не вали, за да се хванат ръка за ръка - не за да се надиграват, а за да покажат, че са един град, една общност.
Всички имаме усещането, че това хоро няма да е последното и ако сега се събираме от нужда, догодина ще се съберем от радост и Тони ще бъде с нас.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10