Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един град за едно момче

Мястото е Кюстендил - един не много малък, но не и много голям град. Един град, който от Коледа насам се е обединил по един невиждан начин, за да спаси едно от своите деца - 20-годишно момче, което се разболява. Името му е Тони Костов... и тук даваме думата на един от (многото) двигатели на събирането на необходимите за животоспасяваща трансплантация средства - Евгени Серафимов, местен художник, ръководител на школата "Новите майстори" и учител в най-старото училище в Кюстендил.

Тони е едно лично наше дете, на което съм бил класен, пълен отличник, знаменосец на математическата гимназия, с отлични оценки влезе да учи компютърни науки..., описва за Радио София Евгени Серафимов. Щом се разбира за болестта на Тони, в града започват светкавични кампании - усещахме как стотинка по стотинка, лев по лев, минута по минута печелим неговия живот.

Първоначално сумата е 100 000 лева - първоначално изглеждала непосилна, но я събрали. Постепенно се оказва, че лечението е по-сложно, по-скъпо, сумата нараства на 200 хиляди, после на 300 хиляди. Градът събира и тях, надпреварвайки се с времето, правят се благотворителни търгове, ученически представления, включват се училища, детски градини, цялата общност.

В крайна сметка се разбира, че сумата за трансплантацията в Германия е близо половин милион и към този момент не достигат "едва" малко над 30 000 лева - сериозна сума, която вече ни изглежда толкова малка. За да бъде събрана, Евгени Серафимов и Дима Укалска, която завежда отдел "Култура и образование" в общината организират едно Великденско хоро.

Аз винаги съм склонен да търся философския смисъл в нещата и вярвам, че това, което се случва идва да ни каже нещо, да ни научи на нещо. Сега целият град го боли за това наше момче и всички сме така ангажирани и свързани заедно, може би, защото спасявайки него, ние спасяваме себе си.

И целият Кюстендил ще се събере на Великден на площада - всички седем фолклорни състава, които никога не са се събирали досега и всички, които искат да се включат. Както е било някога, всъщност само преди 50-60 години, за Великден се е шиела новата премяна, хората са излизали на мегдана, забравяли са враждите и това, което са делили и са били заедно, тоест формулата я имаме, припомня Евгени Серафимов.

Сега това ще се случи отново, за да се досъберат парите за Тони. На практика това ще стане с помощта на едни стикерчета, които всеки може да си купи за символичната сума от 3 лева ("колкото са и дните на Великден") и да покаже с това своята съпричастност. Всички се надяват времето да е хубави и да не вали, за да се хванат ръка за ръка - не за да се надиграват, а за да покажат, че са един град, една общност.
Всички имаме усещането, че това хоро няма да е последното и ако сега се събираме от нужда, догодина ще се съберем от радост и Тони ще бъде с нас.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09
Петър Теодосиев

Псевдонауката е част от дезинформацията

Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с   , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...

публикувано на 02.11.24 в 12:00
Хелиана Велинова

Пресечната точка между игрите и образованието

Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения.  Говорим и за..

публикувано на 02.11.24 в 11:00

Отвъд форматирането

Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..

публикувано на 02.11.24 в 10:35

Б.Т.Р. ще отбележи 30 години на сцената с рок концерт, в който ще представи и нова песен

Двама от култовата група Б.Т.Р. гостуваха в предаването "Добър вечер, София", за да разкажат как протече турнето им из Европа и да съобщят за две предстоящи дати - на юбилейния им концерт “З0 години Б.Т.Р.“ и на премиерата на новата им песен, която вече е факт. За изминалото турне на групата фронтемът на Б.Т.Р Наско разказа, че е минало..

публикувано на 01.11.24 в 18:26

На конференция в Перник дискутират как да приобщят младите хора към местните политики в страната

Eксперти, представители на институции и организации от цялата страна участват в Националната младежка конференция „Приобщаващи общества и ролята на младите хора“. Тя се провежда на 31 октомври и 1 ноември 2024 г. в Перник. В рамките на два дни те обсъждат ключови въпроси, свързани с прилагането на Европейската младежка цел №3 „Приобщаващи..

публикувано на 01.11.24 в 18:18