Акушерката е категорична, че е необходимо да се уважи правото на избор на жената за това дали бащата да присъства по време на раждането:
"Мъжете изпълняват една много добра функция - дават спокойствие на жената, тя се чувства защитена, разбрана от човека, който най-добре я познава. Правени са малко проучвания за това, но повечето промени са положителни. Когато мъжът види как се ражда детето, има по-голямо уважение след това към партьорката и по-добра връзка с детето".
По отношение на начина на раждане, акушерката каза, че е важна нагласата на самата жена, подготовката й и нейните желания. Все по-голяма част от младите хора се връщат назад към естествения начин на живот и имат изисквания раждането да протече по природните закони. И се подготвят да посрещнат този по-продължителен процес, вместо да се възползват от методи на стимулация на раждането. Според Емилия Казълова, добрата физическа подготовка на жената й дава възможност да е по-активна и в самия процес на раждане.
"Раждане с раждане не си приличат, всяко раждане е уникално. Дори и при една и съща жена ражданията могат да протекат по различен начин. Тя трябва да е запозната с етапите му, с нещата, които биха могли да променят хода на раждането по някакъв начин. Никой не може да гарантира дали няма да се случи така, че да се наложи раждането да премине по оперативен начин.". Все още съществува страх от раждането, признава специалистът. След закриването на т. нар. женски консултации, бременната жена почти няма контакт с акушерка, тъй като бременността се проследява от акушер-гинеколог. По отношение на раждането със секцио, тя отбеляза, че това е една животоспасяваща операция при определени обстоятелства, но тя не е безболезнена. При естествено раждане възстановяването на родилката е много по-бързо, като няма ограничения за следващо раждане.
Емилия Казълова каза, че у нас има вакуум по отношение за грижата за новороденото и майката след раждането. По думите й, умората не е добър съветник на родилката, а липсата на подкрепа често става причина за следродилна депресия.
"При едно нормално раждане престоят в болница е около три дни. След това се прибира и меко казано остава в стрес, защото няма към кого да се обърне, ако има нужда от помощ, ако има въпроси... За мен тази липса на контакт акушерка-родилка, в т. нар. след родов патронаж - акушерката да отиде на място, да обясни, да помогне, кара жените да влизат във форумите. Но това дали ще получи правилен съвет е игра на рулетка".
Още за подготовката на бременните жени за раждането, за правото им на избор и за грижата за майката и новороденото след раждането - чуйте в разговора с акушерката!
Неприетият държавен бюджет бави закупуването и доставянето на ядрено-магнитен резонанс за кюстендилската болница, въпреки че процедурите по доставката са финализирани, съобщи управителят на здравното заведение Димитър Стоилов. Доставянето на скъпата апаратура, финансирана от здравното министерство, трябваше да стане по Нова година. От..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на морето, съобщиха от НИМХ. Само на отделни места там ще превали слаб сняг, по южното крайбрежие дъжд и сняг. Ще духа слаб до умерен източен, в Източна България северен вятър. Максималните температури..
В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..
Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..
По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..
И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..