Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Химична вечеря, сладолед от грах и полярници на Софийския фестивал на науката

Снимка: Facebook
Тази седмица предаването ни „Радиоприемница“ е посветено на науката и научните постижения - стигат ли те до нас по достъпен начин и говорят ли ни на достъпен език.

Очакват ни срещи с български и международни учени в различни сфери, а поводът е Деветото издание на Софийския фестивал на науката. Той ще се проведе от 9 до 12 май в София Тех Парк.

Организатор на форума е Британският съвет под патронажа на МОН и в партньорство със Столичната община. Всички събития за деца са напълно безплатни.

Какви са отделните акценти в програмата тази година и кои са новостите - това беше темата на разговора ни с Любов Костова – директор на Британския съвет в София и Весела Петрова – от Институт „Сервантес“.

Хората, които идват на фестивала, са от най-различни възрасти. Подготвяме програмата така, че насочваме събития към конкретни, добре фокусирани възрастови категории, особено при децата. Установили сме, че двете най-важни възрасти, в които децата се повлияват за своето бъдеще, са съвсем в началото – от 6-7 години до 3-4 клас, когато са първите им срещи с науката и между 5-7 клас, когато са в преходния период и вземат големите решения за бъдещото кариерно ориентиране, разказа Любов Костова.

Тя обясни още, че има събития и за по-големи ученици и за възрастни, които искат да се дообогатят, да станат по-добри граждани и да разбират въпросите, в които има много наука. Има и много събития за смесена аудитория, където родителите могат да дойдат с децата си.

Оказва се, че на фестивала ще има и музикални събития - едно от тях е посветено на Питагор и музиката, а по време на  другото събитие реален звук ще бъде превърнат в алгоритъм.

Весела Петрова допълни, че Институт „Сервантес“ традиционно участва във фестивала. Едно от събитията, подготвяни от Института, е насочено към ученици от 8-12 клас – възрастта, в която им трябва мотивация и енергия, за да се насочат по пътя, който са избрали.

Едно от събитията е именно с такъв характер. У нас ще дойде Хавиер Качо – член на първата испанска експедиция на Антарктида, но и голям приятел на българските антарктици.

Той ще мотивира българските ученици, ще и разкаже какви са поуките от трудностите, защо когато имаш предизвикателство пред себе си, това те прави по-силен и как от една криза можеш да излезеш с повече опит.

Той ще разкаже за големите мечтатели – полярниците. Ще разберем какво е да станеш полярник и да постигнеш мечтата си. В събитието за възрастни пък ще предстви своята книга – „Аз, Фрам“.

Емма Уертас пък ще бъде женското присъствие на Институт „Сервантес“ по време на фестивала, а с нейното участие ще бъде отбелязано 500-ата годишнина от първото околосветско пътешествие на Фернандо Магелан и Хуан Себастиан де Елкано.

Връзката между днешната наука и днешния океан с този океан, който са прекосили Маглеан и Елкано - за това ще говори Емма Уертас. Тя ще посочи проблемите на морското биоразнообразие, какво е направил човекът за тези 500 години и какво да правим от тук нататък.

По време на фестивала ще бъдат отбелязани различни юбилеи и годишнини.

Една от тях е 500-годишнината от смъртта на Леонардо да Винчи. Ще бъдат отбелязани и 150 години от създаването на БАН, а един от зам.-председателите на Академията – проф. Васил Николов, ще говори за проучените солници на България.

Ще се отбележат и 150 години от създаването Менделеевата таблица, а интересен факт е, че Менделеев първо вижда организацията на таблицата на сън.

Кои са другите годишнини, които ще бъдат чествани по време на фестивала, какви експерименти на открито ще видим и какъв вкус има една химична вечеря, имаме ли нужда от ваксини, какво представляват те и защо са еволюционен избор, какви са пристрастяванията, в които влизаме неразумно и какво е лечението, както и за още много, много други научни постижения, които са в помощ на човечеството  – чуйте в звуковия файл. 

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03