Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България за 14-а година участва в кампанията за превенция на кожния рак Евромеланома

Започва седмицата, в която екипът на Радиоприемница посвещава на здравните кампании.
В първото издание разглеждаме информацията и ползите, заложени в националната кампания за профилактика на рака кожата - Евромеланома - 2019.

В студиото по темата говорим с д-р Валерия Матеева. Тя е главен асистент в Александровска болница и е координатор на Евромеланома - 2019.

Евромеланома е кампания, която се организира в 33 страни в Европа и популяризира и разпространява информация за предотвратяване на рака на кожата, ранна диагностика и лечение. В България се провежда за 14-а поредна година – обясни д-р Матеева. Навсякъде в страната дерматолозите са прегърнали идеята и безплатно работят за превенцията на кожния рак.

Да погледнем проблема глобално! Това е най-често срещания рак, един от всеки трима души среща такова новообразувание през живота си. Около 30% от рака е кожен. За разлика от други карциноми, които претичат скрито, подмолно, необходими са изследвания за откриването им, при кожата всичко е видимо с просто око. Затова е плодотворно да прилагаме превенция.

Когато е обучен човек, той може навреме да открие промени по кожата и да се обърне към специалист. А това дава своеобразна гаранция за благоприятен изход от терапията.

Съществуват 6 типа кожата според нейната светлочувствителност. Тип 1 най-лесно изгаря и никога не почернява. На другия полюс е черната кожа на афроамериканците – те никога не изгарят. Българите са с втори-трети тип кожа – имаме възможност да почернеем, но също така – и да изгорим… Притежателите на повече бенки трябва да предпочитат сянката пред жаркото слънце.

Всяко слънчево изгаряне носи опасност. Ако то е станало в ранна детска възраст, след години може да отключи рак. Именно затова хората с по-светла и чувствителна кожа трябва да бъдат предпазливи и да се пазят повече, включително и със слънцезащитна козметика - допълва д-р Матеева. – Слънцето е фактор №1, отговорен за стареенето на кожата. Вслушвайте се в кожата си. Изгарянето и тенът са защитна реакция.

Сред основните правила, които е желателно да спазваме, е да не посещаваме плажа в пиковите часове, с най-силно слънце – между 11 и 16 ч. Трябва да съобразяваме дрехите според сезона (и слънцезащитата им), откритите части да се предпазват с намазване. Солариумите е добре да се избягват (в някои страни те са забранени).

Мотото на Евромеланома - 2019 е "Победа над отричането: ракът на кожата може да бъде лечим, а не фатален". Кампанията предвижда на 15 май повече от 250 дерматолози в цялата страна да работят про боно, да преглеждат безплатно за рискови белези на хората, които се притеснени от промените по кожата си и искат да бъдат консултирани.

Инициативата е у хората (пациентите), всяко отлагане може да коства здраве, дори и живот. Месец отлагане увеличава риска от кожен рак с 10%.

Емилиана Ставрева – медицински директор на фармацевтична компания, която подкрепя Евромеланома години наред, обясни позицията и мотивите, с които фармацията участва в тази кампания по превенция на кожния рак. Тя посочи и основни показатели, на които потребителят на медицинска козметика трябва да обърне внимание, за да е сигурен в стандарта и качеството на продуктите, които ползва.


ВИЖТЕ ОЩЕ
Чадър може да ви потрябва, ама срещу слънце или против дъжд?

Слънчево, над Западна България - и облаци, в София - до 30°

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над западната половина от страната ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи, гръмотевични бури, ще има условия за градушки. В планинските райони явленията ще са интензивни. Ще продължи да духа до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще са..

публикувано на 26.06.24 в 07:15

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58