Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниела Валдемар - от Балчик, през София до Кондофрей

Как се отглеждат яребици и фазани на 40 минути от София

Започваме с историите от село Кондофрей, където спря пътуващото ни неделно "Радиокафе". На 40 минути от София, на 16 километра от Радомир, до селото, кръстено на белгийския благородник Конт (тоест граф) дьо Фрей, се намира най-голоямата в България ферма или по-точно казано, дивечовъдна станция за яребици и фазани. Гостува ни дамата, която е един от управителите, името й е Даниела Валдемар. Всъщност Валдемар е името на баща й, който е имал за кръстник немец. Но това е друга история.

Даниела е родена на морето (в Балчик), където татко й е изпратен на работа, когато е 12-годишна, семейството се връща в София. А сега, от 5 години, живее със семейството си в Кондофрей и всички се занимват с фермата. Причината - липсата на добри работници. Затова се захващат сами да правят всичко. В работата си включва и двамата си синове - така се научават на труд и че не всичко "идва наготово".

Даниела ВалдемарНо за фермата - тя съществува от 1997 година, в момента отглеждат по 6000 от яребиците и фазаните на година. Иначе капацитетът е за по 10 хиляди. Работят по заявки, с всички ловни дружинки в страната, но и с хора, които си купуват фазани "за колорит". Оказва се , че яребицата е по-трудна за гледане, докато фазанът е доста непретенциозен. "За яребицата периодът до едномесечна везраст е ключов - ако не се отглеждат правилно, много от тях умират. Тогава има различни ваксини, дават им се витамини - защото не е като в природата, сами да си ги набавят, хранят се със специален фураж" - изрежда Даниела Валдемар.

Не сме свикнали много да поглеждаме насам, към тази част от България, а е много красиво - вмятам аз. "Даже прекалено!" - възкликва гостенката ни и добавя, че въздухът е чист, има простор, не е презастроено. "Далеч сме от градовете и това е добре", смята тя. От София с новите магистрали стигат до Кондофрей за има-няма  40 минути - двойно повече са й били необходими, докато е живеела в центъра на София, а синът й е учел в Банкя.

Така че, ако решите да преокриете региона, разходете се и до тази ферма - добър пример за предприемчивост, с лека нотка на екзотика.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10