Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Aрх. Ковачев: В проекта за Борисовата градина не се предвижда сеч

Снимка: Георги Корнейков, БНР
В предаването "Вашият глас" днес говорихме за подробния устройствен план на Борисовата градина. Първото публично обсъждане се проведе в сряда вечерта в Университета за архитектура, строителство и геодезия.

На него присъстваха авторът на проекта чл. кор. арх. Атанас Ковачев заедно с екипа си, кметът на София Йорданка Фандъкова, главният архитект на столицата Здравко Здравков и стотици граждани. 
Това, което предвижда планът, е преместване на конната база в Ловния парк, а кортовете на "Спортна София" на територията на гара "Пионер". Автокъщата на бул. "Драган Цанков" трябва да бъде премахната, а под нея да бъде изграден подземен паркинг. На нейното място е предвиден музеят на Зелена София. 
Стадионите в Борисовата градина няма да могат да бъдат достроявани извън предела на така наречените чашки. В плана е предвидено възстановяване на къпалнията "Мария Луиза", изграждане на климатично училище и подлез откъм метростанция "Васил Левски". Това са само част от предвидените промени.

Някои от хората, които присъстваха на общественото обсъждане, споделиха, че новите сгради, които са предвидени, не могат да съществуват там, не са съгласни и с изграждането на подземните паркинги. Присъстващите споделиха, че проектът трябва да бъде разгледан по-задълбочено. 

Хората са готови да подадат своите възражения в Направление "Архитектура и градоустройство". След разглеждането им част от предвиденото в плана е съвсем възможно да отпадне.

В Борисовата градина, заявявам категорично, че няма да има строителство. Нашият проект, с който спечелихме конкурса, беше наречен най-консервативният и аз приемам това за комплимент. Той е най-щадящият спрямо парка.

Нашето огромно желание беше паркът да върне своя публичен характер. За голямо съжаление, през годините на прехода много терени са променили своята собственост. Най-големият проблем за парка е, че има всички видове собственост. Ние искаме да заработи Летният театър, да се върне басейн "Мария Луиза".

Ние възстановяваме елементи, които са съществували. Предлагаме да се измести конната база на по-подходящо за нас място - в Ловния парк. Поетапно във времето предложихме да преместим и кортовете на "Спортна София", обясни арх. Ковачев.

Целта, по думите му, е да се запази Борисовата градина, да се осигури защита на обекти с голяма стойност, които нямат статут на паметници на културата, и да се ограничи застрояването до минимум. Относно автокъщата на бул. „Драган Цанков“, арх. Ковачев каза, че в проекта се предлага автокъщата да бъде изместена, а на мястото да се направи подземен гараж. Отгоре обаче се предвижда метър и половина почвен слой, върху който може да се развие едроразмерна висока растителност, така че паркът да придобие нови площи.

В проекта се предвижда заведението „Веселото село“ също да бъде премахнато.

Сеч не се предвижда никъде, обясни арх. Ковачев.

Йорднка Фаднъкова също категорично заяви, че ще настоява в Борисовата градина да няма никакво строителство. Важно е да кажа, че за да се погрижим и да запазим Борисовата градина, възложихме подробен устройствен план. Приемането на плана е най-важната гаранция, не само засега, а и за в бъдеще, че паркът няма да бъде засторяван и променян драматично.

Знаете, че беше избран проектант, който предложи най-консервативният подход. Това, за което аз ще настоявам, са още няколко промени, които да гарантират запазването на парка в сегашния вид.

Предложението на архитекта за климатично училище аз не намирам за подходящо. Смятам, че няма необходимост от това. Ще настоявам да се запазят обектите на „Спортна София“ и конната база и смятам, че подлезът, който е предложен за преминаване от Строителния техникум, не е нужно да бъде изграждан.

Фандъкова обясни, че трябва да се намери наземно решение за безопасно преминаване на пешеходците.

Това, което предстои оттук нататък - до 19 юни гражданите могат да внесат своите писмени предложения и забележки по проекта за ПУП в Направление "Архитектура и градоустройство" на Столичната община, както и в офисите на трите районни кметства, в които попадат различните части на парка - "Средец", "Лозенец" и "Изгрев". Предложенията ще бъдат обсъдени на експертен съвет, а на 26 юни ще се проведе още едно обществено обсъждане.

Цялото предаване - чуйте в звуковия файл.

Ако и вие имате нерешен проблем с институциите в София и не знаете към кого да се обърнете, потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл glas@bnr.bg, както и на телефон 02/ 93 36 200. Не забравяйте да оставите име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.

Последвайте Радио София и в Instagram Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30