Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чуждиците обогатяват речника, но ако не се прекалява с тях

Уебплатформа помага в търсенето на български еквиваленти

Снимка: чуждица.бг
Инициативата „Как беше... на български” и сайтът Чуждица.бг ще вдъхновяват  хората да използват повече български думи в ежедневието си.
„Как беше... на български” съществува от 2017 година и се занимава с различни инициативи, които провокират хората да се възползват от богатството на родния си език. Комуникаторите от платформата се обединяват с
IT специалистите от сайта Чуждица.бг, като насочват вниманието си към хора, с различни професии и интереси. Новият сайт дава възможност на потребителите по достъпен начин да потърсят значението на дадена чуждица и да намерят нейна адекватна българска алтернатива. Екипите работят върху уебсайта от една година, но го пускат публично преди 2 дни. За това кратко време платформата е посетена от над 3 хил. души, като 250 от тях са дали предложения за нови думи.

Водеща цел на „Как беше.. на български” и Чуждица.бг е да достигнат до повече хора от младото поколение, които живеят в онлайн пространството и да им предоставят възможността да бъдат активни участници в процеса на съхраняване богатството на езика ни. В уебплатформата са включени няколко категории, сред които Дума на деня, в която всеки ден на фокус е различна, случайно избрана дума; Добавяне на думи, където потребителите ще имат възможност да допринасят за развитието на платформата чрез обогатяването на базата от думи с нови чуждици, както и Речник, където се показват 10 от последно добавените чуждици.

За дума на деня, сайтът днес избира събмитвам, което според авторите може да се замени с българските думи изпращам или предавам.

На 3 юли във Facebook страницата на „Как беше.. на български” стартира игра с награди „Напиши чуждици на лятна тематика”.
Всеки, който има свежи летни идеи, ще може да ги сподели в платформата чуждица.бг. Петима участници, избрани на принципа на томбола, ще спечелят специални награди. Победителите ще бъдат обявени на 9 юли.

В дългосрочен план партньорите на инициативата си поставят за цел да провокират по интересен начин използването на повече български думи, като се ограничи употребата на заемки и чуждици.

Чуйте повече в звуковия файл от Силвия Митова („Как беше... на български”) и Ангел Куртев (Чуждица.бг).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В лечебните ни заведения работят 35% по-малко медицински сестри, отколкото преди 9 години

През последното десетилетие броят на медицинските сестри у нас с около една трета. Всяка пета сестра е в пенсионна възраст. Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър. Това се подчерта по време на днешна кръгла маса за проблемите на здравните грижи в България. Въпреки настояването за дългосрочно решение на..

публикувано на 07.05.25 в 17:39
Димитър Пенев и Добри Димов полагат капсулата.

Положиха капсула на времето на стадион "Българска армия"

Капсула на времето, съхраняваща специални послания към бъдещите поколения армейски фенове, бе поставена днес в основите на легендарния Сектор Г на стадион "Българска армия“, съобщиха от ЦСКА.  Церемонията бе организирана от ЦСКА по случай 77-годишнината от основаването на клуба, която бе чествана на 5 май, и присъстваха легенди и бивши играчи на клуба,..

публикувано на 07.05.25 в 17:21

Софийското село Мрамор кани на Първия фолклорен фестивал "Шопско веселие"

На 10 май в софийското село Мрамор ще се състои Първият фолклорен фестивал "Шопско веселие". Целта на организаторите от Народно читалище „Св. Иван Рилски-1922” с. Мрамор, е да бъде съхранен и популяризиран българския песенен, танцов и словесен фолклор, както и са се насърчи развитието на културния живот в селото. Очаква се за първото издание..

публикувано на 07.05.25 в 16:26

Мемоарите на Алексей Навални, налични на 22 езика, ще излязат и у нас

“Този свят винаги ще има нужда от отцепници, дисиденти, авантюристи, аутсайдери и бунтовници, които задават въпроси и огъват правилата“ Исабел Алиенде. Всичко това със сигурност би могло да бъде казано за руския политик Алексей Навални, лидерът на опозицията извън граница, който “изгоря“ в битката за една друга Русия… Навални е руски..

публикувано на 07.05.25 в 16:11

Предметът "Добродетели и религии" ще е задължително-избираем, с три програми

Няма да се учи задължително религия в клас и свещеници няма да влизат в училище , за да преподават по новия предмет "Добродетели и религии". Това обяви образователният министър Красимир Вълчев на брифинг в Министерството на образованието и науката относно програмите за предмета. Концепцията вече е публикувана на сайта на образователното..

публикувано на 07.05.25 в 16:08

Потребителите искат повече стойност за парите си, а не да се окичат с брандове

Данните от новия Индекс на потребителя в проучване на EY показват, че потребителите все повече се съобразяват с цената и по-малко с бранда. В изследването са се включили над 20 000 потребители от цял свят. Оказало се е, че за 88% от клиентите рекламните съобщения и цялостната комуникация на брандовете не отговарят на техните нужди и..

публикувано на 07.05.25 в 15:38

Представят реконструкция на танцовия филм "Стената" на хореографа Мила Искренова

Днес (7 май), стартира 18-ото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик" под мотото "Жестове на съпротива". До 21 май фестивалът събира на едно място артисти и теоретици, които прескачат границите на въображението. За "Антистатик" в София пристигат едни от най-интересните имена на съвременната танцова сцена. 18-ото..

публикувано на 07.05.25 в 14:23