На някои места в България това лято общинските служби и здравни инспекции установяват завишената популация на комари. За това, освен топлото време, благоприятстват и фактори като широки разливни зони, заблатени места и тревистата и горска растителност в близост до тях.
За сериозността на проблема говори и решението на българското правителство да бъдат отпуснати 2 млн. лева за пръскане срещу комари в крайдунавските територии.
Специалистите наричат комарите временни кръвосмучещи насекоми. Те живеят около 3 месеца, рядко до половин година.
Всъщност, кръвосмучещи са само женските, мъжките пият сокове от растения.
Хората имат различна чувствителност спрямо ухапването. Но по-същественото е, че комарите са преносители на повече от 50 вирусни, бактериални инфекции и паразитози като малария, филариоза, вирусни енцефалити, западнонилска треска, туларемия и др.
Широко известно е, че комарите предпочитат водоеми – временни или постоянни, очаквайте ги около блата, бавни реки, локви, места със застоели води.
Женските екземпляри стават особено активни вечер или рано сутрин – тогава хапят най-много.
За София няма завишаване на популацията на комарите, но освен сега, през юли, ще има втора обработка против насекомите през август, съобщиха пред Радио София от Столичната здравна инспекция.
Ако ще отсядате около водни басейни, предпочитайте дрехи в светли тонове, поставяйте мрежи на прозорците и за откритите части на тялото ползвайте репеленти – лосиони, кремове и аерозоли с вещества, които прогонват комарите.
По темата чуйте мнението на проф. Тодор Кантарджиев - директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Днес над страната ще преобладава облачно време. Още преди обяд в Западна България ще започнат валежи от дъжд, в планините над 1600 m - от сняг, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще се ориентира от северозапад, ще се усили и в Дунавската равнина скоростта му ще достига 10-15 m/s. С него ще нахлува студен въздух и температурите ще се понижат и до вечерта в..
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..