Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Телашчица - труднодостъпната красота на Адриатика

Снимка: pp-telascica.hr
За разлика от дестинации като Дубровник, Задар или Сплит, малко българи могат да се похвалят, че са открили чара на природния парк "Телашчица" в Хърватия. Ето защо си струва да се запознаем с някои от неговите прелести.

Телашчица e eдинственият природен морски парк в Хърватия, отделен от известния национален парк "Корнати" през 1988 г. Там ви очакват безкрайни пейзажи, скалисти брегове, съчетани с труднодостъпната красота на Адриатика. Територията му включва 13 малки острова около известния Дуги оток, и още 6 във вътрешността на залива Телашчица. Снимка: pp-telascica.hrОбщата площ на парка е малко над 70 квадратни километра, от които близо 30 км са на сушата и 44,5 км - в морската акватория.

Може би най-привлекателни за туристите са скалните масиви в открито море. В Телашчица те са най-високите в Адриатика. Простират се няколко километра навътре в морето и достигат височина от 150 м. На северозапад излизат извън границите на природния парк, като там се извисяват на цели 208 м. След това отвесните скали постепенно се снижават на юг - под връх Муравяк, и изчезват под морето. Да стоиш на ръба на скала пред пропаст и сигурна смърт, възхищавайки се на простотата и суровостта на пейзажа е наистина уникално изживяване - казват докосналите се до този природен феномен в Хърватия.  

Карстовият терен на парка "Телашчица" осигурява местообитания на над 70 вида птици. Особен интерес представляват хищниците - сивият сокол гнезди по скалите, а съвсем нормално е да забележите и неговия събрат - медитеранският сокол, наричан още соколът на на Елеонора. Той е с тъмно оперение и използва хърватския парк за кратка отмора в полета си за Малта, където гнезди.

Скалите не са единствената забележителност на природния парк "Телашчица". Насред девствени борови гори, се открива път към спокоен залив с тюркоазено синя вода, контрастираща на каменната красота наоколо. Въпреки че не се вижда открито море, заливът привлича с тихите си и плитки води, където през лятото организирани групи от деца и Снимка: pp-telascica.hrвъзрастни плуват под вода и изследват крайбрежните скали. Малко по-встрани котва са пуснали и десетки бели платноходки.

Как можем да стигнем до природния парк "Телашчица". Предвид това, че 64% от него заема морето, най-естествено е да се стигне с кораб. Може да се наеме корабче, а ако пътуваме с туристическа агенция, тя може да направи това вместо нас. Въпросната агенция обаче трябва да има специално разрешение за работа на територията на природния парк. Ако идваме от континенталната част, най-удобно е да се дойде от Сали - най-близкото населено място до парка, а до Сали може да се стигне с редовния морски транспорт от град Задар.

Приятно пътуване!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Столично предприятие за третиране на отпадъци, видяно от дрон

Столичното предприятие за отпадъци пести ток с нова фотоволтаична система

Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) завърши монтажа на нова мрежово свързана фотоволтаична система за собствено потребление. Системата, състояща се от 3356 фотоволтаични модула с капацитет 1862 kWp/час, е част от стратегическите усилия на Столична община за намаляване на разходите и въглеродния отпечатък. "Един от основните ни..

публикувано на 23.01.25 в 09:24

НИМ с изложба на откритите през 2024 г. археологически находки

Голяма изложба "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" отваря врати днес в 16.00 часа в залата за временни експозиции (етаж 3) на Националния исторически музей. През 2024 г. Националният исторически музей проведе археологически проучвания и теренни изследвания на 22 обекта. В резултат на тях са открити над 1400 движими културни..

публикувано на 23.01.25 в 08:56

Правителственият самолет ще прибере двамата български моряци, които бяха държани в плен в Йемен

През днешния ден правителственият самолет ще прибере двамата български моряци, членове на екипажа на кораба „Галакси Лийдър“, които бяха задържани в плен в Йемен. Очаква се капитан Любомир Чанев и старши-помощник капитан Данаил Веселинов да кацнат на родна земя днес следобед.  По разпореждане на министър-председателя Росен Желязков правителственият..

публикувано на 23.01.25 в 08:49

МОН работи за развитие на образователните технологии и технологичния трансфер

Министерството на иновациите и растежа и Министерството на образованието и науката работят активно за развитие на образователните технологии и технологичния трансфер. Това заяви зам.-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов на най-голямото изложение за иновации в образованието BETT 2025 в Лондон. Той откри българския щанд, организиран от..

публикувано на 23.01.25 в 08:28

Облачността ще се разкъсва и намалява до сънчево време

В сутрешните часове в низините, котловините и протежението на р. Дунав ще има мъгла и намалена видимост с ниска облачност. Около обяд видимостта ще се подобри, облачността ще се разкъсва и намалява. Минималните температури ще са между минус 4° и 1°, за София – около минус 3°, максималните - между 7° и 12°, за София - около 7°, съобщават от Националния..

публикувано на 23.01.25 в 07:15

"Форум", 22.01.25: Президентът Румен Радев и политиката, която води вече 9 години

Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъждаха някои злободневни теми и припомниха близкото минало: коментар за президента Румен Радев и политиката, която води вече 9 години; до каква степен сме се развили като гражданско общество; за корупцията и за предприемачеството в България; войната в..

публикувано на 22.01.25 в 18:35
Борис Бонев

Димитър Петров е феодализирал „Управление и анализ на трафика“ в Общината

Искане за оставка на директора на дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столичната община поискаха от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София) в Столичния общински съвет. Димитър Петров, който заема длъжността 12 г., трябва да бъде отстранен, заради сключени неизгодни договори за пътни маркировки, светофари и..

публикувано на 22.01.25 в 17:27