До края на август се очаква да бъдат пуснати първите електрически тротинетки за споделено пътуване. Най-вероятно те ще се предлагат от чуждестранна компания, като до края 2019-а на софийския пазар предстои да стъпят още две, сред които и българска, поясни Елица Панайотова от проект „Зелена София“ към Асоциацията за развитие на София.
На новия паркинг местата за велосипеди са 10. Стойките са два вида. Има и площ за оставяне на електрически тротинетки.
Предвидено е да бъдат маркирани 158 в зоните за платено паркиране - 42 места в синя и още 112 - в зелена зона.
Възниква въпросът за гарантирането на сигурността на паркирането превозни средства, призна Елица Панайотова. Предстои кампания за популяризиране на мерките срещу кражби на двуколесни.
Тя допълни още, че първоначално местата за паркиране на велосипеди, тротинетки и мотопеди ще бъдат обособени на пътните ленти, а в последствие и върху тротоарите - пилотно в централната градска част, в близост до туристически забележителности и административни сгради. Схемата на разположение ще бъде достъпна в сайта на Столичната община и ЦГМ, както и на фейсбук страницата на „Зелена София“.
Очаква се в зоните с такива паркоместа за двуколесни превозни средства да намалее натискът от автомобили, коментира Зафир Зарков, зам.-председател на Комисията по транспорт към Столичния общински съвет.
Чуйте още по темата.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..