За трета поредна година, български и чуждестранни творчески умове обмениха опит в Творческа Резиденция Водна Кула 2019. Целта на резиденцията е да съчетае творческите идеи на артистите от цял свят и да ги приложи на локално ниво.
Тази година проектът е насочен към автори, които залагат на социалната ангажираност, обществената справедливост и новите технологии в своята работа. Програмата включва пърформанси в „One Gallery” Sofia, бившата ТЕЦ “Г.М. Димитров” и бившата Зала Фестивална. Девет артисти от България, Швейцария, Турция и Япония бяха избрани за участие в проекта Водна кула 2019. Те получиха менторска подкрепа в рамките на проекта и успяха да осъществят няколко пърформанса със социална и екологична насоченост, редица проучвания и изложби.
Сред българските участници беше Мария Цанева, която участва с проекто-предложение за акция “арт разходка”, с фокус архитектурния ансамбъл от спортни съоръжения в кв. “Гео Милев”: зала Фестивална (Асикс Арена), стадион Академик и незавършената спортна зала на Софийския университет.
Зала “Фестивал ‘68“, по проект на арх. Иван Татаров и арх. Дончо Владишки, е проектирана като акцент и отличителен монумент в спортния комплекс на възвишението „Редута“ в кв. “Гео Милев“. Сградата е един от малкото ярки примери на брутализма в архитектурата у нас и представлява органичен синтез между функция, форма и конструкция. Макар архитектурното решение и конструктивната система от видим бетон да правят сградата единствена по рода си, днес тя е реконструирана и има абсолютно подменен образ.Освен архитектурна стойност, залата има и историческо значение за развитието на София. Тя е построена за рекордно кратък срок при подготовката на Деветия световен фестивал на младежта и студентите, откъдето идва и името на залата. Фестивалът довежда около 20 000 души от 142 страни с леви убеждения и цели да засили влиянието на съветския модел социализъм сред младите на запад. Една от основните задачи на властта и Тодор Живков в този момент е да се заглуши и осуети възможна обмяна на идеологически и политически възгледи сред младежите, тъй като годината е съпътствана от студентски бунтове в Европа, Америка и Япония. Фестивалът съвпада също с бурните събития в Чехословакия, за които е известно, че под ръководството на Леонид Брежнев СССР извършва военната инвазия в Чехословакия.
Недалеч от залата, в другия край на архитектурния ансамбъл, се намира недоизградената спортна зала на Софийски университет, която се отличава със значителни технически и строителни постижения.
Трима души са леко пострадали при катастрофа между шест автомобила на столичния булевард "Скобелев". Инцидентът е останал малко преди 12.00 часа, съобщиха от МВР. Заради катастрофата, движението в района е било затруднено и на място са били изпратени екипи на пътна полиция. Към момента трафикът е нормален.
В Международния ден на планетариумите – 7 май, в предаването "Радиокафе“ гостува създателят на първия Софийски планетариум "Андромеда" инж. Недислав Веселинов. Целта на днешния ден е да се популяризира дейността на планетариумите чрез изучаването на звездите, космическото пространство и астрономията, както и да се повиши информираността на..
Благотворителна кампания „Месец май в подкрепа на българското образование“ обединява бизнеси и дарители в подкрепа на достъпа до качествено образование за всяко дете. Всички събрани средства ще бъдат вложени в обучението и подкрепата на училищни екипи в цяла България чрез програмата ни „Училища за пример“. “Месец май е толкова значим месец в..
С проекта “Зелени мерки за по-чист въздух в Столична община”, столичната управа инвестира нови 6 млн. лв. в зелена инфраструктура. “Изпълнението е по програма “Околна среда”, като процедурата са зелените мерки в градска среда, свързани с по-чист въздух. Целта на програмата е да допринесем за подобряване качеството на въздуха чрез намаляване на..
Столична община ще осигури възможност за свободно пешеходно придвижване в центъра на града, по време на четвъртото издание на Фестивала на светлините LUNAR , съобщават от „Московска“ 33. Мащабното културно събитие ще се състои в рамките на четири вечери - от 8 до 11 май (включително), между 21.00 ч. и полунощ. Тази година, фестивалът ще озари..
Слабо земетресение е регистрирано рано тази сутрин в района на Петрич, информират Сеизмологичната служба към Института по геофизика на БАН. Земетресението е с магнитут 2.2 по скалата на Рихтер. Епицентърът му е на 16 километра северозападно от Петрич, в област Благоевград, и на 137 километра от София. Земният трус е регистриран в 05.07 часа.
На 7 май е Международният ден на радиото и телевизията. На този ден през 1895 г. Александър Попов представя своето ново откритие. Той демонстрира за първи път пред Руското физическо дружество в Санкт Петербург изобретения от него уред за предаване и приемане на електрически колебания на големи разстояния без проводник. На 7 май преди 129 години в Санкт..