Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - преглед на печата

Въпреки усилията на правителството по връщане на отпадналите ученици и задържането им в клас България остава на пето място в ЕС по брой на преждевременно отпаднали от образованието младежи. У нас през 2018 г. този процент запазва нивото си от предходната 2017 г. - 12.7%, като по-зле продължават да са само Малта - със 17.5% рано напуснали системата, Испания - 17.9%, Румъния - 16.4 и Италия - 14.5%. Това е един от изводите в Обзора на Европейската комисия за образование и обучение за 2019 г., цитирани от СЕГА. Сред останалите негативни констатации са тези за изоставащ бюджет за образование, липса на достатъчно и добре квалифицирани учители, лоша материална база в училищата. Миналата година за първи път от 6 г. насам ЕК отбеляза намаление в дела на преждевременно напусналите обучение млади хора между 18 и 24 г. - от 13.8% през 2016 г. на 12.7% през 2017 г. За 2018 г. обаче процентът остава същият - 12.7% преждевременно прекъснали образованието си.

В спора кой да плаща болничните и как да се спре издаването на прекалено много листове се включиха и личните лекари с предложение отговорност да носят и самите пациенти, съобщава СЕГА. Тези, които не спазват препоръките в болничния си лист, да бъдат санкционирани, включително с глоби и неплащане на болничните, искат от Сдружението на общопрактикуващите лекари в България. Предложението е част от становище на сдружението по проекта за промени в Правилника за устройство и организация на работата на органите на медицинската експертиза. От години от нормативната уредба е отпаднала възможността и пациентите да носят отговорност при неспазване на препоръките в болничния лист. Затова сега никой не проверява дали те наистина се лекуват, няма и санкции, ако вместо вкъщи са на морето. Така ползвателят на болничния получава „имунитет“, но се създават и условия за прехвърляне на вина и търсене на отговорност у лекарите, отбелязват общопрактикуващите.

Южна Корея иска да участва в проекта на Столичната община у нас за изграждане на RDF гориво от битови отпадъци. Това стана ясно след среща на премиера Бойко Борисов с неговия колега Ли Нак Йон в азиатската столица Сеул, където българският премиер е на официално тридневно посещение, пише МОНИТОР. От думите на Ли Нак Йон стана ясно, че именно той е помолил Борисов корейски фирми да участват в проекта. Цялата стойност на инсталацията е 157 млн. евро и е предвидено да бъде на площадка на ТЕЦ „София“ в района на Централна гара. През май миналата година Столичният общински съвет одобри теглене на заем от европейска банка за 67 млн. евро за изграждане на инсталацията, която е част от третата фаза на Интегрирания проект за управление на отпадъците в София. В момента заради липсата на инсталация за оползотворяване на RDF общината плаща 5 млн. лв. годишно на циментови заводи в страната за извозването му.


От началото на годината при 20 на сто от общо регистрираните 464 кетъринг фирми са били открити нарушения. При извършените проверки са издадени 79 предписания и са връчени 4 акта за установяване на административни нарушения. Това сочат данни на БАБХ, цитирани от МОНИТОР. Най-често срещаните установени несъответствия са прекъсната хладилна верига, суровини без етикет, храни с изтекъл срок на годност, неправилно съхранение на суровини и готов продукт, липса на проследимост, неспазване на изискванията, касаещи помещенията и оборудването, както и нередовно водене на записи по системите за самоконтрол или липсващи такива.

Износът на български плодове и зеленчуци се срива, показват данните на Министерството на земеделието, храните и горите информира ТРУД. За първите шест месеца на тази година от страната ни са експортирани 22,1 хиляди тона зеленчуци, което е с над 20 на сто по-малко от количествата, изнесени за същия период на миналата година. При плодовете спадът е с 13,3%, като от януари до юни зад граница са реализирани 26,3 хиляди тона български пресни плодове. Тотален превес на вноса над износа на плодове и зеленчуци, показват още данните на земеделското министерство. За първите шест месеца на тази година у нас са внесени над 160 хиляди тона пресни зеленчуци, а са изнесени осем пъти по-малко – 22 хиляди тона. При плодовете разликата е близо 9 пъти.       | Най-голямо намаление има при експорта на бобови зеленчуци. Те са намалели с 4,6 хиляди тона или с над 56% за година. Близо двойно по-малко са и количествата сладка царевица, които сме изнесли – едва 2,2 хиляди тона от януари до юни 2019 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стадион „Георги Аспарухов“

Прехвърлиха собствеността на "Георги Аспарухов" на Столичната община

Областната администрация София-град и Столичната община подписаха договор за безвъзмездно прехвърляне на правото на собственост върху стадион "Георги Аспарухов" , съобщиха от областна администрация. Оттам посочват, че веднага след решението на Столичния общински съвет (СОС) за прехвърляне собствеността от държавата към Общината, Областна администрация..

публикувано на 25.11.24 в 17:14

Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон

"Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон". Това съобщи в неделя ръководителят на българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев. Информацията му е изпратена директно от Елка Василева, логистик на българската база на остров Ливингстън.  "На 23 ноември 2024 година отворихме Българската Антарктическа База "Св. Климент..

публикувано на 25.11.24 в 15:40

Двама мъже пострадаха тежко след катастрофа на разклона за Банкя

Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя.  Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..

публикувано на 25.11.24 в 14:23

"За Земята": На много места в София има наднормено замърсяване с азотен диоксид

Нездравословно високите нива на замърсяване с азотен диоксид (NO₂) са в много точки на град София , където има и сериозно човешко присъствие – жилищни зони, офис пространства и бизнес сгради , основни спирки на градския транспорт, училища . Това съобщиха от сдружение "За Земята" по повод данните от нов междинен доклад на тема:..

публикувано на 25.11.24 в 12:18

Отбелязваме Международния ден за елиминиране на насилието над жени

На 25 ноември отбелязваме Международния ден за елиминиране на насилието над жени. В София ще се проведе протестно шествие под надслов „Нито една повече“, което ще започне в 18.00 ч. от Съдебна палата.  Основната цел на шествието е да привлече вниманието на обществото и институциите към тревожните нива на домашно насилие, фемициди и системно неглижиране..

публикувано на 25.11.24 в 11:28

Задържаха три момчета за нападението над служител в столичен мол

Има задържани за вчерашното нападение над служител на търговски център в София. Става въпрос за две непълнолетни момчета и едно малолетно. Това е последната информация, която Столичната дирекция на вътрешните работи, предостави на БНР. Полицията в София издирва трима души, набили продавач в търговски център Те са задържани през..

публикувано на 25.11.24 в 08:09

В столичния район "Нови Искър" приемат опасни отпадъци на 23 ноември

Мобилен събирателен пункт ще бъде разположен пред администрацията на район "Нови Искър" (ул. „Искърско дефиле“ № 121) тази събота (23 ноември) от 9:00 до 16:00 ч ., съобщиха от Столичния инспекторат. Гражданите могат за предадат ненужните им домакински препарати и химикали, бояджийски материали, лекарства с изтекъл срок на годност, тонер..

публикувано на 22.11.24 в 13:10