Франкофонската общност в България е голяма, но същото така е мултикултурна и многоезична. В това се състои нейното богатство и енергия – обясни в ефира на Радио София Валери Дрейк – зам.-съветник по сътрудничеството и културната дейност в посолството на Франция в България и аташе по образователно сътрудничество във Френския институт у нас. - Когато човек е отворен към другите езици, към другите култури, той става по-различен, придобива друг поглед към света. Става по-доброжелателен.
В чужбина определят френския като красив, плавен, гладък, изискан език. Французите се изразяват по друг начин. Още от ХVІІІ век го упрекват в липса на гъвкавост, липса на ритъм, на сложност – ако се сравнява с латинския и гръцкия, разбира се…
Можем да приемем, че френският е мелодичен език. Хубав език е – усмихва се г-жа Дрейк. И допълва, че предизвикателствата на ХХ век са преодолени успешно – от език на дипломатите, до език на поетите парнасисти. А днес френският е език на учените.
Днес имаме 816 партньорства в научно-изследователската област…
И в същото време френският е известен и като езика на любовта.
В България езикът може да се изучи добре и бързо във френски езикови гимназии. Десет от лекторите в тези учебни заведения са от Френския институт и от посолството, уточни Валери Дрейк. Освен това през цялата година Френският институт организира и провежда езикови курсове - от деца, навършили 3 г., до възрастни, от съвсем начинаещи до експертно ниво.
Около 1500 българи следват във Франция, а във висшите училища в България има 10 франкофонски програми, изградени в сътрудничество с френски университети.
Г-жа Дрейк уточни, че на 20 и 21 октомври във Френския институт предстои форум в полза на желаещите да следват във Франция, на 3 ноември форумът се пренася във Варна.
Фестивалът на френското кино ще бъде в рамките на Киномания през ноември т.г.
Чуйте целия разговор с Валери Дрейк.Тази седмица коментатори във "Форум“ са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт - Подкрепата в..
Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..
Темз Арабаджиева представи едно от най-търсените заглавия на Пролетния панаир на книгата - най новата книга на Фредерик Бакман, познат на българския читател с книги, сред които “Човек на име Уве“. Магията на писателя остава неразгадана, но едно е сигурно, читателят винаги е докоснат от написаното. Последният му роман “Моите приятели“ се..
За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на..
Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..
Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..