ИЗЛОЖБА
В галерия “Арте” от 18.00 ч. ще бъде открита изложбата с илюстрации от Ясен Гюзелев по Жул Верн и А. С. Пушкин. Ясен получи преди броени дни приз за илюстрациите си към „Пътешествие до центъра на Земята“ от Жул Верн по поръчка на испанското издателство VICENS VIVES. Той е сред лауреатите в категория „Най-добри илюстрации към произведения на художествена литература“ на конкурса Book Image, част от 32-ия Московски международен панаир на книгата. В настоящата изложба ще бъдат показани за първи път на софийската публика оригиналите на тези брилянтни илюстрации, върху които художникът продължава да работи и в момента. Оригиналите са около 30 броя. Ще бъдат представени и техни репродукции, в техниката „жикле“.
Изложба озаглавена "Pontes Artis представя" ще покаже творби на Мария Духова, Иван Нинов и Ирма Водева в зала на Регионалния исторически музей в гр.София. Откриването е от 18.00 часа. По време на събитието кратък концерт ще изнесе пианистът Иван Керековски.
От 18.00 часа в Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски” ще бъде официалното откриване на изложбата „Усещането Антарктида”.
КНИГИ
От 15.00 часа във фоайето на Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“ ще се състои връчване на наградите на най-четящите деца от лятната кампания за насърчаване на четенето „Ела в библиотеката“.
От 18.00 ч., в литературен клуб „Перото”, ще се състои церемонията по връчването на петото поредно издание на наградите „Перото“.
ЛЕКЦИЯ
Световноизвестният японски архитект Кенго Кума ще изнесе лeĸция нa тeмa “Eпoxaтa нa мaтepиaлитe” oт 19.00 чaca в Ayлa „Maĸcимa“ нa Университета по архитектура, строителство и геодезия, ще представи излoжбa cъc cвoи пpoeĸти и щe yчacтвa в apxитeĸтypнa paбoтилницa cъc cтyдeнти.
ФОРУМ
Национална конференция „Образование 4.0“ ще се проведе на 8 октомври от 10.30 часа в зала 10 на НДК. Събитието се организира от сдружение “Образование България 2030”. В конференцията участие ще вземат Юрки Катайнен, зам.- председател на Европейската комисия по заетостта, растежа, инвестициите и конкурентоспособността и Красимир Вълчев, министър на образованието и науката на България.
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледате комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..