Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Формулата на успешния бизнес

Как коучингът помага в постигането на цели



В петъчното издание на”Радиоприемница” приключваме темата с модерните професии, представяйки коучинга (от coaching - англ. ез. Това е индивидуален процес на обучение или развитие, докато се постигне конкретна цел или професионален резултат - бел. ред.).
Все по-често като говорим за новите професии засягаме темата за развитието на меките умения, бизнес общуването. От друга страна, за да са на върха на вълната, висшите мениджъри използват услугите на коучове (от англ. ез coach - треньор).

Почти няма успешен изпълнителен директор в света, който да не използва коучинг услуги. В България коучингът бързо набира скорост.
“В съвременния свят хората имаме тенденция да живеем прекалено бързо и се налага да бъдем много реактивни, спрямо очакванията, които другите имат към нас и така човек няма време, в което да чува себе си. Коучът създава такова време, в което хората да могат да чуят важните за тях неща и да предприемат стъпки в тази посока”, обяснява Емилия Илиева, известна в страната като лицето на ненасилствената комуникация.

Прекалено бързият ритъм на живот, в който живеем, прави все по-трудно да чуем това, което е наистина ценно и важно за нас и нашите действия понякога са по-хаотични. Според Емилия Илиева, общуването много често се свежда само до това да реагираме на това, което другият казва, и не се опитваме да вникнем по-дълбоко.
Тя обясни, че има различни видове коучинг - такъв, който се занимава с житейски теми, има коучинг, който помага на един мениджър да бъде по-добър ръководител, и такъв, който се занимава с хората, които са на високи управленски нива.

В България има Международна асоциация по коучинг, т.е. има хора, които се занимават специално с коучинг, а при Емилия Илиева коучингъл е паралелна на основната ѝ професия, която е свързана с групи от хора. На тези срещи се дискутират теми, свързани с качеството на връзките в живота ни като източник на удовлетворение, щастие, на усещане за близост, за единство.

В бизнес средите темите, с които се сблъсква в работата си Емилия Илиева, са свързани с това как да се създаде истински сплотен екип, ангажиран с постигането на целите. Другата голяма тема е ангажираността на служителите, "по какъв начин да се въведе култура в определена компания, където всеки да се чувства свързан с мисията на тази компания и да участва в нейното изграждане като ценност, която служителите ѝ да приемат, но не като нещо чуждо".

Емилия Илиева съветва при спор да не забравяме, че убедеността, с която ние защитаваме нашата теза е валидна и за другия участник в спора. Затова трябва да се помисли какво има предвид опонента, ни когато излага тезите си и какъв е източника на ожесточеността, с която брани правотата си.

Опитвайки се да се разбере другия, без етикети, можем да се опитаме да видим дали нашата гледна точка не може да се промени, а заради нашата склонност да го разберем, дали и другият опонент не е готов да промени своята теза.

Добрият коуч не е човек, който дава отговори или дава съвети, а е човек, който задава въпроси, които помагат на клиента да се свърже със своите отговори и нещата, които са наистина важни за него.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56