Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фирмите ще могат да кандидатстват за ваучери за подобряване на сигурността

Мирослав Стефанов: Бдете над рутера си

Кибератаката срещу Националната агенция за приходите постави с изключителна острота въпроса за защитата на информационните системи в България. След нея, само за 3 седмици са регистрирани близо милион опити за хакерски атаки от цял свят, обясни пред БГНЕС председателят на Асоциацията по куберсигурност Мирослав Стефанов:

Какво знаем до момента – знаем, че всички хакери по света удрят уязвимостта на входния рутер, към който са вързани всички компютри. Сканират и търсят някаква дупка. Всички дружества трябва да направят тестове за уязвимост, да актуализират т.нар Firmware, за да няма тези дупки в оградата. Забелязваме, че има рутери по 45 лв., закупени преди пет години, които нито един път не са актуализирани. На хората образно обясняваме, че рутерът е външната врата на блока. Ако е отворена всеки си влиза свободно и си прави, каквото иска,.

По Закона за киберсигурност има шест или седем сектора, сред които енергетика и транспорт, чиито държавни предприятия са задължени да проверят киберсигурносста. В случай на съмнения за изтекли данни, компаниите са задължени до 2 часа да информират Комисията за защита на конкуренцията. Паралелно Асоциацията по киберсигурност посещава и води обучителни семинари в страната как да се предпазят от нежелани хакерски атаки.

Друга препоръка е персоналът във фирмите или отделните потребители вкъщи да не се доверяват като предоставят под каквато и да била форма лични данни. Има много случаи, при които лични данни са изтичали по време на компютърни игри в мрежа.

До края на ноември се очаква да стартира европроект към Агенцията за насърчаване на малките и средните предприятия, по който фирмите ще могат да кандидатстват за ваучери и да си направят стабилна мрежа.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на София Васил Терзиев

Кметът Терзиев отне правомощията на главния архитект на София

Кметът на София Васил Терзиев отне делегираните правомощия на главния архитект Богдана Панайотова, съобщиха от общината. Арх. Богдана Панайотова за поисканата ѝ оставка: Няма никакви основания, като прищявка звучи Кметът Терзиев предлага нова структура на Столичната община Преди дни Терзиев поиска оставката на Панайотова, а сега оправдава..

публикувано на 07.11.25 в 14:21

С благотворителен жест събраха парите за ремонт на СУ "Луи Брайл"

Популярни личности и млади таланти се обединиха около каузата да съберат средства за ремонт и отопление на залата в училището за незрящи деца в София "Луи Брайл". 15 хил. лв., необходими за дейностите, почти бяха събрани по време на благотворителен концерт в НДК, съобщи кметът на столичния район "Средец" Трайчо Трайков. "Отново ми е трудно да опиша..

публикувано на 07.11.25 в 07:35

Евакуираха блок в кв. "Хаджи Димитър" заради пукнатини по конструкцията

Блок в столичния квартал "Хаджи Димитър" беше евакуиран по заповед на кмета на район Подуяне Кристиян Христов, защото е констатирано напукване по конструкцията. Според живеещите в блока хора това е станало заради строежа на метрото. "Осигурена е финансова помощ за домакинствата, за които това е единствено жилище, за да излязат на свободен..

публикувано на 06.11.25 в 19:33
Столичният кмет Васил Терзиев

Кметът Терзиев предлага нова структура на Столичната община

Кметът Васил Терзиев внесе в Столичния общински съвет доклад с предложение за нова структура на администрацията , съобщават от Столичната община. Главната цел е повече ефективност, яснота и визия за развитие на София, ще има  нов заместник-кмет в направление "Градско планиране и развитие", който да съчетава визия и експертиза, залага се и нова..

публикувано на 06.11.25 в 18:25

В 16 столични района няма да има разделно събиране на отпадъци

Столична община призова Министерството на околната среда да упражни контрол върху дейността на "Екобулпак“ и останалите организации по оползотворяване на отпадъците в София . От пресцентъра на общината съобщиха,че официално са уведомени,че в 16 столични района ("Банкя", "Витоша", "Връбница", "Възраждане", "Изгрев", "Илинден", "Красна поляна",..

публикувано на 06.11.25 в 16:46
Мариан Бачев

Театралната школа на Мариан Бачев е получила предизвестие да напусне читалището в "Изгрев"

Частната театрална школа на министъра на културата Мариан Бачев е получила предизвестие за напускане на помещението в читалище "Николай Хайтов", където се помещаваше. Това съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев в свой пост във Фейсбук. "До произнасянето на Съда и при спазване на презумпцията за невинност по делото, театралната школа,..

публикувано на 06.11.25 в 14:04

София е домакин на европейско обучение за иновации и трансформации

София е първият град домакин на европейско обучение за развитие на капацитет за иновации и териториални трансформации, организирано от Съвместния изследователски център на Европейската комисия в рамките на подготвителното действие "Иновации за трансформация, основана на мястото", съобщиха от Столичната община. В обучението участват близо 70..

публикувано на 06.11.25 в 11:24